Erişilebilirlik

Hindistan ile Pakistan'a Dünya Liderlerinden Övgü - 2004-01-07


İslamabad’da yapılan Güney Asya Bölgesel İşbirliği Teşkilatı Zirvesi’nde Hindistan ve Pakistan tarihi bir adıma imza attılar. İki ülkenin liderleri 2,5 yıl aradan sonra yaptıkları görüşme sonrasında ortak yaptıkları açıklamada, Pakistan ve Hindistan’ın diyalog sürecini yeniden başlattığını duyurdular.

Dünya liderleri, Pakistan ile Hindistan’ın Keşmir de dahil olmak üzere, aralarındaki tüm sorunların çözümü amacıyla görüşmeleri sürdürme yönünde aldıkları dönüm noktası niteliğindeki kararı memnuniyetle karşıladı.

Kararı övgüye değer bir adım olarak nitelendiren Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, Hindistan ve Pakistan liderlerinin, tüm bölgenin yararına olacak süreci ileri taşımak için gerekli devlet adamlığı ve sağduyuyu göstereceğine inandığını söyledi.

Amerika, İtalya, İngiltere ve Almanya da gelişmeyi memnunlukla karşıladıklarını açıkladılar. Söz konusu gelişme Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref ile Hindistan Başbakanı Atal Vehari Vajpayee arasında İslamabad'da yapılan zirve toplantısında sağlandı.

Pakistan lideri Müşerref, her iki taraf tarafından gösterilen esnekliği överken, varılan anlaşmanın, Pakistan ve Hindistan halklarının zaferi olduğunu söyledi. Müşerref, ”Burada kazanan ya da kaybeden yok. Bu, dünyanın zaferidir.” dedi. 2,5 yıldır kesintiye uğrayan görüşmelerin Şubat ayında başlaması bekleniyor.

XS
SM
MD
LG