Erişilebilirlik

Kerkük'te Karakola İntihar Saldırısı: 10 Ölü - 2004-02-23


Kerkük’te bir karakola yapılan bombalı intihar saldırısında en az 10 kişi öldü, 45 kişi yaralandı.

Bu sabah meydana gelen intihar saldırısında ölenlerin çoğunun, emniyet görevlisi olduğu bildirildi.

Son birkaç ayda, Irak’taki Amerikan birlikleriyle işbirliği yapan yüzlerce polis ve sivil, intihar saldırılarında yaşamını yitirdi.

Bu arada, Amerika Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Bağdat’ta Amerikalı askeri yetkililerle bir araya geldi ve Irak’ın kurulmakta olan yeni ordusunu inceledi.

Amerika tarafından eğitilen yeni Irak ordusu, 200 bin askerden oluşuyor ve bu rakamın daha da artması bekleniyor. Amerikalı yetkililer Rumsfeld’e, Iraklıların kendi güvenlik güçlerini kurma konusunda ilerleme sağlandığını, ancak Amerika’nın yönetimi devredeceği 30 Haziran tarihine kadar, bu ordunun tam hazır olamayacağını söyledi.

Rumsfeld, dün yaptığı açıklamada, Irak’taki şiddet eylemlerinin çoğunun sorumlusunun, El Kaide terör örgütü olduğunu söylemişti.

Bu arada, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’ın, Irak’ın siyasi geleceğini ilgilendiren bir raporu bugün sunması bekleniyor. Annan, geçen hafta yaptığı açıklamada, 30 Haziran tarihine kadar Irak’ta genel seçimlerin yapılmasının olanaksız olduğunu duyurmuştu.

Güney Kore Irak'a yeni birlik yollamaya hazırlanıyor

Güney Kore, 2 ay içinde Irak’a gidecek 3600 askerlik yeni bir birlik kuruyor.

Yeniden yapılanma çalışmalarına yardım amacıyla Kerkük’te gönderilecek yeni birlik, Kara, Hava ve Deniz komando birimlerinden oluşuyor.

Güney Kore’de geçen ay meclisten geçen asker gönderme kararı bütün partilerce desteklenmesine rağmen kamuoyunda tartışmalara yol açtı.

Kararı destekleyenler, asker göndermenin Amerika’yla ilişkileri sağlamlaştıracağı görüşünü savunurken, çoğunluk, Irak savaşının meşru olmadığı görüşünde.

XS
SM
MD
LG