Erişilebilirlik

İsrail Adalet Bakanı: 'Operasyonlarımız İnsanlık Dışı' - 2004-05-23


Batı Şeria'nın Nablus kentinde bir aracın infilak etmesi sonucu 2 Filistinli militan öldü, bir militan da ağır şekilde yaralandı. Filistinli ve İsrailli yetkililer, patlamaya, militanların araçtan indirmeye çalıştıkları patlayıcı maddelerin yol açtığını söylediler.

İsrail askeri yetkilileri, ordunun olayla ilgisinin bulunmadığını kaydettiler. Patlama sonucu etrafa ceset parçaları saçılırken, bölgedeki bazı binaların da hasar gördüğü bildirildi.

Bu arada İsrail Adalet Bakanı Yosef Lapid, ülkesinin Gazze Şeridi’ndeki Refah mülteci kampında Filistinlilerin evlerinin buldozerlerle yıkılması görüntülerinin, kendisine anneannesinin Naziler tarafından yapılan zulmü hatırlattığını söyledi.

Bakan, görüntülerin Nazi soykırımı sırasında evinden atılan büyükannesini anımsadığını ifade etti.

Lapid, kabine toplantısında 40'ın üzerinde Filistinlinin öldüğü, çok sayıda evin de yıkıldığı Refah Mülteci kampındaki İsrail operasyonlarını "insanlık dışı" diye nitelendirdi.

Adalet Bakanı'nın bu sözleri, Başbakan Ariel Şaron ve iktidarın büyük ortağı Likud partili bakanları kızdırdı. Şaron, açıklamaların kabul edilemez olduğunu söyledi.

İsrail, operasyonun amacının silah kaçakçığı yapılan tünelleri ortadan kaldırmak ve Mısır sınırındaki güvenlik bölgesini genişletmek olduğunu açıklamıştı.

XS
SM
MD
LG