Erişilebilirlik

'Türkler Kerry'nin Başkan Seçilmesini Arzuluyor' - 2004-09-09


Amerika’da yapılacak Başkanlık seçimleriyle ilgili olarak 35 ayrı ülkede yapılan kamuoyu yoklamasına yanıt verenlerin çoğu, Başkan Bush’un yerine, Demokrat Senatör John Kerry’i Amerika’nın başında görmek istediklerini söyledi.

Başkan Bush bu 35 ülkeden yalnızca Filipinler'de açık farkla destek bulurken, Nijerya ve Kenya’da az farkla Kerry’nin önünde gidiyor. Amerika, Filipinler'de iç teröre karşı savaşta hükümeti destekliyor ve bu yüzden halk Amerika’ya sempati ile bakıyor.

Amerika'nın en yakın müttefiki olan ülkelerde Demokrat aday Kerry büyük farkla destek görüyor. Bu ülkelerden bazılarında John Kerry ve Başkan Bush'u destekleyenlerin oranı şöyle: İngiltere: %47-%16, Fransa: %64-%5, Almanya: %74-%10, İtalya: %58-%14, İspanya: %45-%7 Kanada: %61-%16, Japonya: %43-%23.

Araştırma ABD'nin önde gelen eğitim kurumlarından Maryland Üniversitesi'nin Uluslararası Siyasi Davranış Programı'yla kamuoyu araştırma şirketi GlobeScan tarafından ortaklaşa yapıldı.

Araştırmayı yöneten Maryland Üniversitesi öğretim üyesi Steven Kull, politikaları dış ülkelerde yeterince bilinmediği halde Kerry'nin, Bush’a karşı tercih edildiğini belirtiyor.

Anketin yapıldığı ülkeler arasında Türkiye de yeralıyor. Ankete Türkiye’nin büyük illerinde yaşayan 15 yaş ve üzerindeki, 675 kişi katıldı.

Türkiye'de nüfusun yüzde 46'sının yaşadığı Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, İzmir, Konya, Samsun, ve Zonguldak kentlerinde yüzyüze görüşme yöntemiyle yapılan kamuoyu yoklamasında ortaya çıkan sonuç, Türklerin Kasım ayında yapılacak ABD başkanlık seçimlerini George Bush'un rakibi Senatör John Kerry'nin kazanmasını arzuladığı yönünde. Türkiye'de görüşü sorulanların %40'ı John Kerry'i, %25'i ise George Bush'u destekliyor. Ankete katılanların %24'ü "farketmez" diye cevap verirken, %11'i görüş belirtmek istemediğini söyledi.

35 ülkede ankete katılan 34 bin kişi arasında eğitim ve gelir düzeyi yükseldikçe Demokrat aday Kerry’e destek de artıyor.

Anketin yapıldığı 35 ülkenin 30’unda yanıt verenler, Başkan Bush’un dış politikası nedeniyle Amerika hakkında olumsuz düşündüklerini söyledi.

Ancak uzmanlar, Amerikan halkı dünyada liderlerine karşı oluşan olumsuz havadan hoşlanmasa da, bu durumun Kasım ayında sandık başına gittiklerinde seçmenlerin tercihini etkilemeyeceğini belirtiyor.

XS
SM
MD
LG