Erişilebilirlik

Çin Başkentinde Tuvaletler Yenileniyor - 2004-12-04


2008 Olimpiyat Oyunlarına hazırlanan Çin başkenti Pekin büyük bir yenilenme sürecinden geçiyor. Özellikle, uluslararası standartların altında olmasıyla bilinen umuma açık tuvaletlere büyük bir özen gösteriliyor. Dünya Tuvalet Örgütü’nün kısa bir süre önce Pekin’de yapılan son zirvesi sırasında hükümet, olimpiyat oyunları için kente ziyaretçiler gelmeye başladığı sırada temiz tuvaletlerin de kullanıma açılacağı vaadinde bulundu.

Dünya Tuvalet Örgütü’nün yıllık zirvesine aralarında kent planlamacıları, çevre ve hijyen uzmanları ve tuvalet tasarımcılarının da bulunduğu yaklaşık 400 delege katıldı. Zirveyi izleyen gazetecilere Pekin’in yenilenen tuvaletleri gezdirildi.

Tur rehberi, Tiananmen Meydanı’na giden yolda Pekin’in tarihin anlatırken kentten “değişimler şehri” diye sözediyordu. Pekin’i son zamanda görenler bu görüşe katılıyor ve şehrin hemen hergün değiştiğini söylüyor. 2008 Olimpiyatlarına ev sahipliği yapma hakkını kazandığından bu yana kentte büyük bir inşaat faaliyeti yürütülüyor. Sadece yeni stadyumlar ve oteller değil çok sayıda umuma açık modern tuvaletler de yapıldı ve birçok tuvalet yenilendi.

Tuvalet zirvesinin açılışında Çin Bayındırlık bakanlığı yetkilisi Zhang Yue, Pekin hükümetinin bu konudaki çabalarını anlatırken "Pekin’de şu anda uluslararası standartlara uygun 200 tuvalet var. Bu tuvaletler sadece vatandaşlarımıza değil bütün dünyadan gelen ziyaretçilere de hizmet veriyor. 2008’e kadar her yıl Pekin’de yaklaşık 400 tuvalet inşa edilecek ya da yenilenecek” dedi.

Pekin’in yenilen umumi tuvaletlerini kullananlar müzikle karşılanıyor. Yeni tuvaletlerde müzik, duvarlardaki dev TV ekranlarından geliyor. Bu tuvaletlerde engelliler için kabinler ve çocuk bakımına ayrılmış odalar da bulunuyor.

Kent merkezinde bu yenileme çabası devam ederken Çin başkentinde geleneksel konutların büyük bir bölümünün içinde tuvalet bulunmuyor ve bu nedenle umuma açık tuvaletler Pekin'lilerin günlük hayatında büyük önem taşıyor. Bu tuvaletlerin çoğunda gerekli bakım olmadığı için hijyen standartları çok düşük. Bu durumdan en çok şikayet edenler ise yabancı turistler.

Ancak Pekin, 2008 yılında Olimpiyatlara ev sahipliği yaparken dünyaya temiz ve modern bir görüntü vermek için hiçbir çabadan kaçınmıyor. Şu ana kadar umuma açık tuvaletler için 29 milyon dolar harcandı ve daha fazlasının da harcanacağı vaadediliyor. Amaç, olimpiyat oyunlarının cazibesine kapılan ziyaretçilerin, doğanın çağrısına cevap vermeden önce düşünmek zorunda kalmalarını önlemek.

XS
SM
MD
LG