Erişilebilirlik

AB ile İsrail Arasında ‘Etiket’ Gerginliği


Avrupa Birliği’nin, İsrail’deki Yahudi yerleşim bölgelerinde üretilmiş olan ürünler için yeni etiketleme kuralları yayınlaması İsrail’den tepki gördü. İsrail bunun ayrımcılık içerdiğini ve siyasi bir karar olduğunu savunuyor.

Avrupa Komisyonu tarafından son birkaç sene içerisinde yazılmış olan etiketleme kuralları, İsrail’deki Yahudi yerleşim bölgelerinde üretilmiş ürünlerin etiketlerinde nerede üretildiğinin açıkça belirtilmesi gerektiğini ön koşuyor.

AB, İsrail’in 1967’den sonra kontrolü altına aldığı Batı Şeria, Doğu Kudüs, Gazze ve Golan Tepeleri bölgelerini İsrail’in resmi toprağı olarak görmüyor.

AB bu tutumunun siyasi değil, teknik bir konu olduğunu vurguluyor.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, AB’nin Yahudi yerleşim bölgelerinde üretilen ürünleri etiketleme kararı karşısında “utanması” gerektiğini söyledi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı da bu durumu kınadığını açıkladı. Bakanlık bu adımın ‘kuraldışı ve ayrımcı’ olduğunu belirtirken, bunun barış görüşmelerine de zarar verebileceğini söyledi.

İsrail ayrıca AB İsrail Büyükelçisi’ni Dışişleri Bakanlığı’na da çağırdı.

AB, 32 milyon dolarlık ticaret hacmi ile İsrail’in en büyük ticari ortağı. Yahudi yerleşim bölgeleriyle yapılan ticaret konusunda AB’nin resmi bir istatistiği yok. Ancak bu bölgelerle yapılan ticaretin, AB-İsrail toplam ticari hacminin %1’inden daha az bir paya sahip olduğu düşünülüyor.

Amerika Dışişleri Bakanlığı basın sözcüsüne bu konu hakkında sorulan soru üzerine sözcü, AB’yi doğrudan hedef almadan, Amerika’nın İsrail’i boykot eden ya da meşruiyetini kabul etmeyen herhangi bir harekete karşı olan tutumunu yineledi. Sözcü, bununla birlikte Yahudi yerleşimlerinin meşru olmadığını ve İsrail-Filistin barış sürecini olumsuz etkilediğini de sözlerine ekledi.

XS
SM
MD
LG