Erişilebilirlik

AB Konsey Başkanı: 'Avrupa'ya Gelmeyin'


AB Konsey Başkanı: 'Avrupa'ya Gelmeyin'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:14 0:00

Yüzlerce göçmen, Yunanistan’dan Makedonya sınırına doğru yol almaya devam ediyor. Sınırdaki baskı, sürekli artıyor. Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Avrupa’ya gitmek isteyen göçmenleri sert bir dille uyardı.

Tusk, şunları söyledi: “Nereden gelirlerse gelsinler tüm kaçaklara, ekonomik nedenlerle ülkelerini terk edenlere sesleniyorum. Avrupa’ya gelmeyin. İnsan kaçakçılarına güvenmeyin. Hayatınızı ve paranızı tehlikeye atmayın. Bunlar hep boş çabalar. Yunanistan ya da bir başka Avrupa ülkesi artık transit ülke olmayacak.”

Birleşmiş Milletler’e göre Yunanistan’a varanların yarısından fazlası, Suriye ya da Irak’taki savaşlardan kaçtıkları için mülteci statüsüne giriyor. Yunanistan, Avrupa’nın geri kalanının da sorumluluk almasını istiyor.

Balkan ülkeleri ve Avusturya’nın sınır kontrollarını arttırmasının etkisi Yunanistan’a da yansıdı. Makedonya’ya her gün sadece birkaç yüz Suriye ya da Iraklı mültecinin giriş yapmasına izin veriliyor.

Çok sayıda Suriyeli, hükümetin ve Rusya’nın hava saldırılarından kaçıyor. NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Philip Breedlove da, Rusya’nın mülteci krizini bir silah olarak kullandığı uyarısında bulundu.

Avrupa Reformu Merkezi'nden uzman Ian Bond, Rusya'nın Avrupa'yı bölmek için mülteci krizini kullandığını söylüyor. Suriye’deki kırılgan ateşkes süreciyse devam ediyor.

Fransız ve İngiliz liderlerse, Suriyeli sivillere ve ılımlı muhaliflere yönelik saldırıları durdurması için Rusya’ya baskı yapıyor.

XS
SM
MD
LG