Erişilebilirlik

AB: "Lukaşenko'yu Belarus Devlet Başkanı Olarak Tanımıyoruz"


Aleksander Lukaşenko dün düzenlenen yemin töreniyle Devlet Başkanlığı görevine yeniden başladı.

Belarus’ta 9 Ağustos’ta yapılan seçimlerle ilgili tartışmalar devam ederken, dün yapılan yemin töreni sonrasında Avrupa Birliği, Aleksander Lukaşenko’yu devlet başkanı olarak tanımadığını açıkladı.

1994 yılından bu yana Belarus'u yöneten Aleksander Lukaşenko, dün yemin ederek yeniden göreve başlamıştı. Lukaşenko, tartışmalı sonuçlara göre son seçimlerde yüzde 80 oy alarak yeniden devlet başkanı seçilmişti.

AB’nin 27 üyesinin imzası bulunan açıklamada, “Aleksander Lukaşenko tarafından kabul edildiği belirtilen yeni başkanlık yetkisinin demokratik bir meşruiyeti yoktur. Bu göreve başlaması, Belarus halkının geniş bir kesiminin istekleriyle çelişmektedir. Bu durum, Belarus’taki siyasi krizi daha da derinleştirmektedir” denildi.

Belarus’un en büyük finansal destekçisi durumundaki Avrupa Birliği ayrıca bu ülkeyle ilişkilerin de yeniden gözden geçirileceğini belirtti. Bu durumda Birliğin Lukaşenko hükümetine doğrudan mali yardımları kesmesi gündeme gelebilir.

Seçimler öncesinde AB, Belarus’ta ülkede devam eden projeler nedeniyle 135 milyon Euro, ayrıca Corona virüsü salgınıyla mücadele için de 53 milyon Euro destek vereceğini açıklamıştı.

Muhalefet lideri Sviatlana Tsikhanouskaya, Pazartesi günü Brüksel’de AB Dışişleri Bakanları’yla biraraya gelmiş ve hükümeti aradan çıkararak hastanelere ve doktorlara nasıl mali yardım aktarılabileceği konusunu görüşmüştü.

XS
SM
MD
LG