Erişilebilirlik

AB: "Mülteciler İçin 10 Milyar Euro Destekte Bulunduk"


Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer Landrut, AB tarafından Suriyeli sığınmacılar için bölgeye sağlanan fonlarla hayata geçirilen projelerin açılış törenlerine katılmak üzere Kilis ve Gaziantep'te bazı temaslarda bulundu.

AB: "Mülteciler İçin 10 Milyar Euro Destekte Bulunduk"
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:06 0:00

İlk olarak Kilis’te Avrupa Birliği finansmanıyla inşa edilen 400 yataklı Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca Devlet Hastanesi’nin açılış törenine katılan Büyükelçi Nikolaus Meyer Landrut, daha sonra ise Temiz Enerji ve Enerji Verimliliği Önlemleri Projesi kapsamında Enerji Verimliliği Arttırılmış Okulları Devreye Alma Törenine katıldı.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer Landrut
Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer Landrut

Ziyaret sonrası VOA Türkçe'ye konuşan AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer Landrut, Avrupa Birliği’nin 2014 yılından bu yana mültecilere ve ev sahibi topluluklara yardım için 10 milyar Euro’dan fazla destekte bulunduğunu belirterek sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı:

"Bunu da ortalama yıllık 1 milyar Euro gibi bir rakam olarak düşünebilirsiniz. Eğitim ve sağlık bu destek verdiğimiz alanların en başında geliyor. Ama bunun yanı sıra belediyelerin alt yapısına destek, temel ihtiyaçların karşılanması ve sosyo-ekonomik destek programları da çalışma alanlarımızdan bazıları. Destek verdiğimiz projelerden iki örnek vermek istiyorum. Bu sabah Kilis’te Avrupa Birliği finansmanıyla inşa edilen büyük bir hastanenin açılışını yaptık. Bunun yanı sıra 400’den fazla okulun inşaatına destek veriyoruz. Aynı zamanda enerji tasarrufuyla ilgili dönüşümleriyle ilgili olarak da destek sağlıyoruz."

XS
SM
MD
LG