Erişilebilirlik

AB: Türk Yetkililerin Tavırları Türkiye’nin AB'ye Katılmasını İmkansız Kılıyor


Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üye olmaması gerektiği yönündeki açıklamasının ardından Brüksel’den de konuyla ilgili açıklama geldi.

Avrupa Komisyonu’nun sözcüsü basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Türkiye Avrupa’dan büyük ölçüde uzaklaşıyor ve bu da Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılmasını imkansız hala getiriyor” dedi.

Bununla birlikte sözcü, üyelik sürecinin askıya alınmasının 28 üyenin kararına kalmış olduğunu da sözlerine ekledi.

Türkiye’nin AB üyelik süreci Ekim'de görüşülecek

Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik süreciyle ilgili olarak Almanya’dan da yeni bir açıklama geldi.

Başbakan Angela Merkel’in sözcüsü Steffen Seibert Türkiye’nin şu anda Avrupa Birliği üyesi olacak durumda olmadığını söyledi. Seibert, “Gerçekte müzakereler durmuş durumda, Avrupa Birliği liderleri konuyu Ekim ayında görüşecek” dedi.

Türkiye’den tepki

Almanya’nın açıklamalarına Türkiye’den tepki geldi.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter üzerinden paylaştığı mesajda, Merkel ve Sosyal Demokrat Parti’den Martin Schulz’un Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a saldırarak ayrımcılığın artması gibi daha acil problemlerden dikkat dağıttığını savundu.

Kalın, Avrupa’nın Türkiye’ye yönelik tavrının ‘diğer’ yaratmaya hizmet ettiği ve Almanya’daki bu ‘popülizmin’ ırkçılığı artıracağı görüşünü dile getirdi.

Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik de, Türkiye’ye karşı ‘saygısız’ mesajları kabul etmediklerini söyledi.

Almanya’da seçimler öncesi Başbakan Angela Merkel ve Sosyal Demokrat Parti’nin başbakan adayı Martin Schulz Pazar günü televizyonda kozlarını paylaşmış, iki isim de Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine karşı olduklarını kaydetmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 1 Ekim - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:21 0:00
XS
SM
MD
LG