Erişilebilirlik

AB'den Ukrayna'ya 7. Askeri Yardım Paketi


Avrupa Birliği Konseyi, Kiev'de Ukrayna hükümetiyle gerçekleştirdiği toplantının ardından Ukrayna'ya yaklaşık 500 milyon Euro'luk 7'inci askeri yardım paketi ve 30 bin Ukrayna askerini eğitmek için 45 milyon Euro yeni yardım paketi açıkladı. AB'nin Ukrayna'ya yaptığı 12 Milyar Euro'luk askeri yardım ile birlikte ülkeye yapılan toplam yardım miktarı 60 milyar Euro'ya ulaştı.

AB'den Ukrayna'ya 7. Askeri Yardım Paketi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:27 0:00

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 15 AB komiseri ile birlikte, 3 Şubat Cuma günü yapılacak 24'üncü AB-Ukrayna zirvesi öncesi Kiev'e gelerek Ukrayna hükümeti ile toplandı. Von der Leyen, Twitter hesabından Kiev'e gelişini, "Rus işgalinden bu yana dördüncü kez, üstelik bu kez ekibimle birlikte Kiev'e dönmek güzel" sözleriyle duyurdu.

Rus işgalinin başlamasından yaklaşık bir yıl sonra Ukrayna hükümetiyle biraraya gelen AB yönetimi, "Sonuna kadar Ukrayna’nın yanındayız" mesajı verdi. Avrupa Birliği Dışişleri Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, "Bugün alınan yeni önlemler, çok önemli bir zamanda, çok açık bir mesaj veriyor: Ukrayna'yı gerektiği sürece ve gerektiği yere kadar desteklemeye devam edeceğiz" dedi.

Rusya'ya 10'uncu yaptırım paketi

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği'nin (AB) Ukrayna'ya askeri müdahalesinin 24 Şubat'taki yıldönümüne kadar, Rusya'ya yeni bir dizi yaptırım uygulama hazırlığı içinde olduklarını açıkladı. Von der Leyen, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "24 Şubat'a kadar, işgalin başlamasından tam bir yıl sonra, 10'uncu yaptırım paketini yürürlüğe koymayı hedefliyoruz. Bugün Rusya ağır bir bedel ödüyor çünkü yaptırımlarımız ekonomisini aşındırıyor ve onu bir nesil geriye götürüyor" dedi.

Rus petrolünün varil fiyatının 60 dolarla sınırlandırılmasının "en önemli hamlelerden birisi" olduğunu vurgulayan Von der Leyen, "Avrupa Birliği, G7 ve Avustralya tarafından Aralık ayı başlarında konulan bu sınırlama Rusya'ya günde yaklaşık 160 milyon Euro'ya mal oluyor" diye konuştu. Aralık ayı başlarında deniz yoluyla taşınan Rus ham petrolüne ambargo kararı alan AB, önümüzdeki Pazar gününden itibaren Rus rafine petrol ürünlerinin alımına da üst sınır getirecek. Aynı karar G7 ülkeleri tarafından da uygulanacak.

Zelenski'den "daha hızlı yaptırım" çağrısı

AB Komisyonu ile görüşen Cumhurbaşkanı Zelenski de, Avrupa Birliği'ni, Rusya'ya karşı alınacak yeni yaptırımları "daha hızlı" uygulamaya çağırdı. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile Kiev'de düzenlediği basın toplantısında, "Bugün Avrupa'daki yaptırımların hızının biraz yavaşladığını görüyoruz. Bu yaptırımlar niteliksel açıdan ne kadar hızlı uygulanırsa, Rus saldırganlığını yenmeye o kadar yaklaşırız" dedi.

Ukrayna'daki yolsuzluk skandalı

Basın toplantısında, Ukrayna'nın AB'ye katılımının kilit konularından birisi olan Ukrayna'daki son yolsuzluk skandalının da sorulması üzerine Ursula von der Leyen, "Yolsuzlukla mücadelede somut sonuçlar elde etmek için siyasi düzeyde hızlı tepki verilmesini memnuniyetle karşıladıklarını" açıkladı. Von der Leyen, "Yolsuzluğa karşı kurumların alarma geçtiğini ve yolsuzluk vakalarını hızla tespit ettiğini görmek güven verici" ifadesini kullandı.

Ukrayna'da geçtiğimiz hafta, orduya alınan malzemeler üzerinden haksız kazanç elde eden çok sayıda kamu görevlisiyle hükümet üyeleri görevden alınmış, dün de Ukrayna makamları, tanınan bir oligark da dahil olmak üzere, yolsuzluğa adı karışan isimlerin evlerine baskınlar düzenledi.

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG