Erişilebilirlik

ABD Ulusal Güvenlik Dairesi yapay zeka merkezi kuruyor


ABD Ulusal Güvenlik Dairesi yapay zeka merkezi kuracağını açıkladı.
ABD Ulusal Güvenlik Dairesi yapay zeka merkezi kuracağını açıkladı.

ABD’nin istihbarat kurumlarından Ulusal Güvenlik Dairesi(NSA), yapay zeka güvenlik merkezi kuruyor. Yapay zeka yeteneklerinin giderek daha fazla edinildiği, geliştirildiği ve ABD savunma ve istihbarat sistemlerine entegre edildiği günümüzde bu çok önemli bir görev.

General Paul Nakasone, direktörlük görevinden ayrılmadan önce yaptığı açıklamada, merkezin NSA'in Siber Güvenlik İşbirliği Merkezi'ne dahil edileceğini ve burada özel sektör ve uluslararası ortaklarla birlikte çalışarak ABD'nin savunma sanayi temelini Çin ve Rusya'nın başını çektiği düşmanlardan gelen tehditlere karşı güçlendireceğini söyledi.

"ABD’de yapay zeka alanında bir avantaja sahibiz. Bu yapay zeka avantajı hafife alınmamalı" diyen Nakasone, Ulusal Basın Kulübü’ndeki konuşmasında özellikle Pekin'den gelen tehdide vurgu yaptı.

ABD'nin Rusya ya da Çin'in 2024 ABD başkanlık seçimlerini etkilemeye çalıştığını tespit edip etmediği sorusuna Nakasone, "Bunu henüz görmedik" dedi. Bundan önce dünya çapında bir dizi seçim yapılacağını kaydeden Nakasone, ABD'nin bu tür çabaları caydırmaya yardımcı olmak için ortakları ve müttefikleriyle birlikte çalışacağını söyledi.

Siber güvenlik araştırmacıları, Çin'in son aylarda ABD ve müttefik kurumlara yönelik siber operasyonlarını arttırdığını ve bu operasyonlar arasında askeri iletişimi bozmak üzere tasarlanmış kötü amaçlı yazılımların önceden yerleştirilmesinin de yer alabileceğini söylüyor.

Washington ve Tokyo geçen Eylül ayında, Çinli bilgisayar korsanlarının hükümet, sanayi, telekomünikasyon ile ABD ve Japonya ordularını destekleyen diğer kurumları hedef aldığını belirten bir uyarı yayınladı.

Nakasone'a tehdit etkenlerinin ve uyarılarının analizini otomatikleştirmek için yapay zeka kullanımı soruldu.

ABD istihbarat ve savunma kurumlarının zaten yapay zeka kullandığını söyleyen Nakasone, "Yapay zeka bize yardımcı oluyor ama kararlarımız insanlar tarafından alınıyor. Bu önemli bir ayrım. Yapay zekadan yardım görüyoruz. Ancak günün sonunda kararlar kişiler tarafından alınıyor” dedi.

Bu güvenlik merkezinin kurulması, yapay zeka modellerinin hırsızlık ve sabotajdan korunmasını büyük bir ulusal güvenlik sorunu olarak tanımlayan bir NSA çalışmasının ardından gerçekleşti. Hem iyilik amaçlı hem de kötüye kullanmak için muazzam bir potansiyele sahip üretken yapay zeka teknolojileri ortaya çıktıkça bu özellikle önem kazandı.

ABD Savunma Bakanlığı geçen Ocak ayında, otonom silah sistemlerinin sorumlu bir şekilde geliştirilmesini düzenleyen 2012 tarihli yönergesini yapay zekadaki ilerlemelerle uyumlu standartlara göre güncellemişti.

Pentagon ayrıca 2020 yılında, hızla gelişen teknolojinin sorumlu bir şekilde yönetilmesini teşvik etme amaçlı Sorumlu Yapay Zeka Stratejisi ve Uygulama Rehberi’ni yayınlamıştı.

ABD ayrıca yapay zekanın sorumlu askeri kullanımına ilişkin bir siyasi deklarasyon yayınlayarak bazı normlar belirlemeyi amaçladı.

Nakasone, hem yapay zeka güvenliğini hem de bu teknolojinin "ulusal güvenlik sistemleri ve savunma sanayi tabanı" içinde güvenli bir şekilde geliştirilmesini ve benimsenmesini teşvik etmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Amerikalı yetkili bu hedef için dış istihbarat bilgilerinden yararlanma, en iyi uygulama kılavuzlarının, ilkelerin, değerlendirmenin, metodolojinin ve risk çerçevelerinin geliştirilmesine katkıda bulunmanın NSA’in odak noktası olacağını söyledi.

Paul Nakasone, ABD sanayisi, ulusal laboratuarlar, akademi dünyası ve Savunma Bakanlığı'nın yanısıra uluslararası ortaklarla da yakın işbirliği içinde çalışacaklarını söyledi.

Nakasone'nin NSA ve ABD Siber Komutanlığı'nın çifte lideri olarak yerine, şu anki yardımcısı Hava Kuvvetleri Korgeneral Timothy Haugh geçecek.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’de Siber Pazartesi’nin 10 milyar dolarlı Kara Cuma rekorunu kırması bekleniyor – 27 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG