Erişilebilirlik

AB ve NATO’dan Yardım ve Dayanışma Mesajları


Avrupa Birliği ve NATO ülkeleri Türkiye’de 10 ili etkileyen şiddetli depremin ardından başsağlığı mesajları yayınlayarak, Türkiye’ye yardım göndereceklerini açıkladı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Twitter'dan yaptığı açıklamada, “Bu korkunç depremin ardından müttefikimiz Türkiye ile tam dayanışma içindeyiz” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile temas halinde olduğunu belirten Stoltenberg, “NATO müttefikleri şimdi desteği harekete geçiriyor” diye yazdı.


Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Kriz Yönetiminden Sorumlu Komiseri Janez Lenarcic de bu sabah Türkiye'de meydana gelen depremin ardından Sivil Koruma Mekanizması'nı harekete geçirdiklerini ve Hollanda ile Romanya’dan ekiplerin yola çıktığını duyurdu.

NATO ve AB'den Türkiye'ye Yardım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:03 0:00

Lenarcic Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “AB'nin Acil Müdahale Koordinasyon Merkezi Avrupa'dan kurtarma ekiplerinin konuşlandırılmasını koordine ediyor. Hollanda ve Romanya'dan ekipler halihazırda yola çıkmış durumda” diye yazdı.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, “Bu sabah Türkiye ve Suriye'nin bazı bölgelerini vuran yıkıcı deprem haberini derin bir üzüntüyle öğrendim. Hayatını kaybeden çok sayıda aileye en derin taziyelerimi sunuyor ve yaralılara acil şifalar diliyorum. AB sizinle tam dayanışma içerisindedir” ifadelerini kullandı.

AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “Bu sabah Türkiye ve Suriye'yi sarsan yıkıcı depremde yüzlerce kişi hayatını kaybederken çok sayıda kişi de yaralandı. Düşüncelerimiz Türkiye ve Suriye halkıyla birlikte. AB yardım etmeye hazırdır” dedi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de, başsağlığı mesajı yayınlayarak, “Avrupa'nın desteği halihazırda yolda ve elimizden gelen her şekilde yardım etmeye devam etmeye hazırız” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Twitter hesabından, “Görülmemiş şiddetteki bir deprem sonrasında Türkiye ve Suriye’den korkunç görüntüler alıyoruz. Fransa, olay yerindeki nüfusa acil yardım sağlamaya hazırdır. Kalbimiz, yaslı ailelerin yanındadır” diye yazdı.

İngiltere Başbakanı da dayanışma mesajı yayınladı. Rishi Sunak Twitter’dan paylaştığı mesajında, “Düşüncelerim bu sabah Türkiye ve Suriye halkıyla, özellikle de depremde mahsur kalanları kurtarmak için cesurca çalışan ilk müdahale ekipleriyle” açıklamasında bulundu. Sunak, ülkesinin her türlü yardımı yapmaya hazır olduğunu ekledi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz da, "Türkiye-Suriye sınır bölgesinde meydana gelen deprem haberlerini derin bir endişeyle takip ediyoruz. Hayatını kaybedenlerin sayısı artmaya devam ediyor. Sevdiklerinin yasını tutuyor ve enkaz altında kalanlar için endişeleniyoruz. Almanya mutlaka destek gönderecektir" ifadelerini kullandı.

Almanya’dan Türkiye’ye Acil Yardım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:08 0:00

XS
SM
MD
LG