Erişilebilirlik

AB'den Depremde Yaşamını Yitirenler İçin Saygı Duruşu 


PARİS - Avrupa Birliği liderleri Brüksel'de yapılan olağanüstü zirveye Türkiye'de ve Suriye'de meydana gelen deprem felaketinde yaşamını yitirenler için saygı duruşuyla başladı. AB liderleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hitaben bir mektup kaleme alarak, "Türk halkıyla dayanışma içinde olmaya devam edeceklerini" bildirdi.

Zirve sonuç bildirgesinde de, yaşanan "trajik depremde yaşamını yitirenler için başsağlığı dileyen" AB liderleri, Türkiye'nin ve Suriye'nin yanıda oldukları mesajını verdi.

Ukrayna savaşı ve ekonomik krizi konuşmak üzere Brüksel'de olağanüstü toplanan AB liderleri, zirveyi Türkiye'yi sarsan deprem gündemiyle açtı. Konsey Başkanı Charles Michel, Türkiye ve Suriye'de yaşanan deprem felaketinde yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşuyla oturumu başlattı.

Saygı duruşu anını Twitter hesabından da paylaşan Charles Michel, "Türkiye ve Suriye halkı için bir dakikalık saygı duruşunda bulunduk. Düşüncelerimiz, sevdiklerini kaybeden ailelerin ve hala haber bekleyenlerin yanında olmaya devam ediyor. AB Türkiye ve Suriye ile tam bir dayanışma içindedir" dedi.

AB liderlerinden Erdoğan'a mektup

AB üyesi ülkeler Perşembe günü Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a gönderdikleri mektupta, ülkeyi vuran yıkıcı depremin ardından Türk halkıyla "dayanışma içinde olduklarını" ifade ederek yardımlarını artırmayı teklif ettiler.

Zirve sırasında kaleme alınan mektupta, "AB ve üyeleri, bu trajedi karşısında Türk ve Suriye halklarıyla tam dayanışma içindedir. Türk yetkililerle yakın koordinasyon içinde desteğimizi yoğunlaştırmaya hazırız" denildi.

Depremle ilgili zirve sonuç bildirgesinde, AB liderlerinin Türk ve Suriye halkına başsağlığı diledi. Bildiride, "AB, trajedinin hemen ardından, AB'nin dayanışmasını göstermek için hızla 1600 kişilik arama kurtarma ekiplerinin Türkiye'ye gönderildiği belirtildi.

AB Konseyi'nin İsveç dönem başkanlığı tarafından kararlaştırılan, Mart ayında deprem için Yardım Konferansı kararının memnuniyetle karşılandığı, ve bundan sonra da AB'nin Türkiye ve Suriye'nin yanında durmaya devam edeceği belirtildi.

Zelenski kahraman gibi karşılandı

AB liderleri, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'nin de katılımıyla Brüksel'de Ukrayna, ekonomi ve göç konularını görüşmek üzere toplandı.

Rusya ile yürüttüğü savaşın birinci yıl dönümünde, Avrupa başkentlerine ilk kez bizzat giderek teşekkür eden Zelenski, Londra ve Paris ziyaretlerinin ardından, sabah Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile aynı uçakta Brüksel'e hareket etti.

Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Birliği'nin olağanüstü toplantılarına katılan Zelenski, AB'li milletvekilleri ve liderler tarafından bir kahraman gibi, ayakta alkışlanarak karşılandı.

AP Başkanı Roberta Metsola parlamentonun Ukrayna'ya desteğini yineleyerek, "Olağanüstü bir dönem yaşıyoruz. Şimdi Avrupalı devletler bir sonraki adım olarak özgürlüğün korunması için, uzun menzilli sistemleri ve savaş uçaklarını sağlamayı düşünmeli. Rus tehdidine yanıtımız tehdidin boyutuyla orantılı olmalı ve tehdit varoluşsal boyutta. Zelenski'nin dünyanın her köşesine ilham olan liderliğini selamlıyorum. Ukrayna Avrupa'dır, ulusunuzun geleceği AB'dedir. Halkınızın Avrupa için katlandığı fedakarlığı biliyoruz ve bunu sadece sözlerle değil, eylemlerle de onurlandırmalıyız" diye konuştu.

Zelenski de AB'ye tüm yardımları için teşekkür ederek, "Ukrayna bu savaşı istemedi. İşgal edilen topraklarımızı savunuyoruz. Yalnızca Ukrayna'nın özgürlüğü için değil, Avrupa'nın değerleri için de savaşıyoruz. Ukrayna düşerse sizin yaşam biçiminiz yok olur. Modern dünyanın Avrupa karşıtı en büyük gücüne karşı kendimizi de sizi de savunuyoruz" dedi.

Kazanan bir AB'nin üyesi olmak istediklerini yineleyen Ukrayna liderinin sözleri ayakta alkışlandı.

"Evine hoş geldin"

Parlamento'nun ardından AB Konsey binasına geçen Zelenski, AB liderleriyle çektirdiği aile fotoğrafıyla da tüm dünyaya sembolik bir mesaj verdi.

Zirveye ev sahipliği yapan Konsey Başkanı Charles Michel, AB'ye üyelik başvurusu yapan Zelenski'ye "Evine hoş geldin, AB'ye hoş geldin" diyerek karşıladı. AB'nin hiç olmadığı kadar Ukrayna etrafında "tek ses" olduğunu dile getiren Michel, zirve salonunda Zelenski ile yan yana oturdu.

Zelenski, AB liderlerine de desteklerinden dolayı teşekkür etti ve Ukrayna'ya silah yardımı konusunda hızlı davranamlarını beklediklerini yineledi. Zelenski, Ukrayna halkının AB üyesi olmayı da hak ettiğini belirterek, hızlı üyelik taleplerini de yeniden gündeme getirdi.

Meloni'den eleştiri

Zelenski'nin Brüksel'e gelmeden önce, Paris'te Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşmesi, AB içinde eleştirilere hedef oldu.

İtalya Başbakanı Giorgio Meloni, Macron'un Zelenski'yi Çarşamba günü Paris'e gitmesi için davet etmesini "uygunsuz" bulduğunu belirterek, "İç siyasi meseleleri anlıyorum, kendi iç kamuoyuna mesaj göndermeye ayrıcalık tanımasını anlıyorum, ancak bu görüşlere öncelik vermenin genel mücadeleye uygun olmayabileceği zamanlar var ve bana öyle geliyor ki öyle oldu" dedi.

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG