Erişilebilirlik

ABD Bağımsızlık Günü'nü kutluyor


Bugün ABD'de 4 Temmuz Bağımsızlık Günü.
Bugün ABD'de 4 Temmuz Bağımsızlık Günü.

ABD bugün havai fişekler, geçit törenleri ve çeşitli etkinliklerle 4 Temmuz Bağımsızlık Günü'nü kutluyor.

Başkent Washington'da her 4 Temmuz'da olduğu gibi Kongre bahçesinde düzenlenen konserler ve programın ardından National Mall Ulusal Park alanında binlerce kişinin izleyeceği havai fişek gösterisi yapılacak.

4 Temmuz günü 13 koloninin İngiliz yönetiminden çıkarak ABD’yi oluşturması kutlanıyor.

Bu tarih ABD takvimlerinin en önemli günü olsa da aslında kolonilerin İngiliz yönetiminden ayrılması tam olarak 4 Temmuz tarihinde yaşanmadı.

Kolonilerin temsilcileri 2 Temmuz 1776'da bağımsızlık için oy kullandı. İki gün sonra da oylamayı açıklayan Bağımsızlık Bildirisi'ni onayladılar.

Ülkede birçokları Bağımsızlık Günü'nün oylamanın yıldönümü olan 2 Temmuz'da kutlanması gerektiği görüşünde. Ancak bildirinin kopyaları 4 Temmuz'da yayıldığı için bugün kayıtlara Bağımsızlık Günü olarak geçti.

4 Temmuz geleneği kapsamında gün içinde başkent Washington’daki Ulusal Arşivler binasının basamaklarında Bağımsızlık Bildirisi okunuyor.

Binanın içinde de belgenin orijinali, Anayasa ve Haklar Bildirgesi’nin yanında halka sergileniyor.

Bugünün resmi tatil olması nedeniyle çok sayıda Amerikalı, aileleri ve dostlarıyla birlikte olmak ya da dinlenmek için seyahate çıktı.

Ulaştırma Güvenlik İdaresi, Pazar günü ABD havaalanlarının 3 milyondan fazla yolcuyu ağırlayacağını, bunun da 23 Haziran'da kırılan 3 milyonun biraz altındaki rekoru kıracağını tahmin ediyor.

Forum

STÜDYO VOA

Gizli Servis hedefte – 15 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:29 0:00
XS
SM
MD
LG