Erişilebilirlik

ABD’de 7 Kişiye Seçime Müdahale Suçlaması


ABD Adalet Bakanlığı
ABD Adalet Bakanlığı

Dört ABD vatandaşı ve Rus istihbarat görevlisi olduğu belirtilen üç kişi, Amerikan vatandaşlarını Rus hükümetinin yasadışı ajanları olarak kullanmaya teşebbüsle suçlanıyor. Zanlıların Rusya yanlısı propaganda yayarak ABD’deki seçimlere müdahale etmeyi amaçladığı iddia edildi.

ABD Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Florida eyaletinin Tampa kentinde görülen davada dört ABD vatandaşı ve üç Rus vatandaşı, ABD’de uzun yıllara yayılan dış kaynaklı bir algı operasyonu yürütmek üzere Rusya’nın Federal Güvenlik Servisi (FSB) ile birlikte ve Rus hükümeti adına çalışmakla suçlanıyor.

İddianamede Rus sanıkların ABD’deki siyasi grupları Rus hükümetinin yasadışı ve kayıtdışı ajanları olarak fonladığı ve yönettiği; istihbarat görevlilerinin ABD’de yerel düzeyde aday olan isimlere üstü kapalı maddi destek verdiği kaydedildi.

Florida’da görülen davada suçlanan ve hepsinin bu eyalete bağlı St. Petersburg kentinde ikamet ettiği görülen ABD vatandaşlarının isimleri şu şekilde: Omali Yeshitela, Penny Joanne Hess, Jesse Nevel ve Augustus Romain.

İddianamede Rus vatandaşları Viktorovich Ionov ve Yegor Popov’un, seçime müdahale planının bu kentte 2019’da yapılan yerel seçimlerin ötesine uzanmasını amaçladıkları ve “ABD’de başkanlık seçiminin Rusya gizli servisinde bu yılın ana konusu” olduğunu tartıştıkları iddia ediliyor.

Rus istihbarat görevlisi Ionov’un algı operasyonlarından birinde, Ukrayna’daki bölgeleri Rusya’nın ilhak etmesine Amerika’dan popüler bir destek varmış izlenimi yaratmayı amaçladığı belirtiliyor.

İddianamede yer alan bilgilere göre, Ionov Rus hükümeti tarafından fonlanan ve merkezi Moskova’da bulunan Rusya Küreselleşme Karşıtı Hareketi’nin (AGMR) kurucusu ve başkanı. Ionov’un bu kuruluşu Rusya’nın kötü niyetli algı operasyonunu yürütmek için bir araç olarak kullandığı iddia ediliyor.

Başkent Washington’da görülen ayrı bir davada da Rus vatandaşı Natalia Burlinavo hakkında suç duyurusu yapıldı. Burlinavo Rusya gizli servisi yetkilisiyle işbirliği yaparak ABD’de Rusya’nın yasadışı ajanı olmakla suçlanıyor.

“Rus gizli servisinin taktiklerine karşı teyakkuzda olunmalı”

ABD Adalet Bakanlığı’nın Ulusal Güvenlik Dairesi’nden Başsavcı Yardımcısı Matthew Olsen, “Rusya’nın yabancı istihbarat servisinin, Amerikalılar’ı bölmek ve seçimlere müdahale etmek amacıyla, ifade özgürlüğü haklarımızı yani Rusya’nın kendi vatandaşlarına tanımadığı özgürlükleri silah olarak kullandığı iddia ediliyor” ifadelerini kullandı.

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Karşı İstihbarat Dairesi Başkanı Yardımcısı Kurt Ronnow, “Bugünkü açıklama Rus hükümetinin adımlarının yanı sıra; Rus gizli servisinin seçimlerimize müdahale etmek, ulusumuzu bölmek ve bu amaçlarla ABD vatandaşlarını çalıştırmak için nereye kadar gidebileceğine ilişkin korkutucu bir tablo ortaya koyuyor” dedi.

Amerikalı yetkili, “Amerikalılar Rus gizli servisinin kullandığı taktikler konusunda kaygı duymalı ve demokrasimize zarar vermeye yönelik her girişime karşı teyakkuzda olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Başkent Washington’daki Rus Büyükelçiliği temsilcilerinden konuya ilişkin bir yorum ya da açıklama henüz gelmedi.

Davada yargılanan Rus sanıkların her biri suçlu bulunmaları halinde beş yıl hapis cezası alabilir.

ABD’de Rusya’nın kayıtdışı ajanları olarak hareket etme suçlamasıyla yargılanan Yeshitela, Nevel ve Hess suçlu bulunmaları halinde 10 yıla kadar hapis cezası alabilir.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG