Erişilebilirlik

ABD Abramoviç'in Uçaklarına El Koyuyor 


Amerikalı yetkililer, Amerika'nın Ukrayna işgali nedeniyle Moskova'ya uyguladığı yaptırımlar uyarınca uçuş ruhsatı almadan Rusya'ya uçtuğu gerekçesiyle Rus işadamı Roman Abramoviç'e ait Amerikan yapımı iki uçağa el koymak için izin çıkardı.

Amerika Ticaret Bakanlığı da ayrıca Abramoviç'e karşı idari para cezası beyanında bulundu. Bakanlık, Şubat ayında, Abramoviç'in çocuklarını Boeing 787 Dreamliner ve Gulfstream G650 ER uçaklarının sahibi olan ”paravan şirketlerin” imtiyaz sahipleri olarak tayin ettiğini ancak şirketlerin Abramoviç'in kontrolunda kaldığını bildirmişti.

Amerikalı yetkililer, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'e yakın iş çevrelerine, Ukrayna'ya yönelik saldırıları durdurmaya ikna etmesi için baskı uygulamaya çalışıyor. Roman Abramoviç, Amerika tarafından şahsen yaptırım altına alınmadı.

ABD Ticaret Bakanlığı, Gulfstream G650 ER uçağının 12 Mart'ta İstanbul'dan Moskova'ya, Boeing 787 Dreamliner'ın ise 4 Mart'ta Dubai'den Moskova'ya uçtuğunu, her iki uçuşun da ihracat kısıtlamalarının getirildiği 24 Şubat'tan sonra gerçekleştiğini kaydetti. Uçakların Amerikan yapımı olması, Abramoviç'in bu uçakları Rusya'ya götürmek için ruhsat alma gerekliliğini beraberinde getiriyordu.

New York'un Manhattan bölgesindeki federal savcılar, el koyma izni metninde, uçakların Rusya'ya uçurulması için ruhsat başvurusu yapılmadığı ya da ruhsat alınmadığının altı çizdi. Söz konusu kısıtlamalar, Amerika'nın, işgalin başlamasından bu yana getirdiği sıkı

ABD Ticaret Bakanlığı, Abramoviç'e 328 bin 121 dolarlık idari para cezası kesmeyi ve gelecekte ihracat yapma imtiyazı başvurularını reddetmeyi planlıyor.

Putin'le yakın bağı olduğu iddialarını reddeden ve Avrupa Birliği'yle İngiltere'nin yaptırımlarıyla karşı karşıya olan Abramoviç, geçen ay Londra'nın futbol takımı Chelsea'daki hisselerini satmıştı.

XS
SM
MD
LG