Erişilebilirlik

ABD AB’ye Daha Fazla Sıvı Doğalgaz Sağlayacak


ABD Başkanı Joe Biden ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel
ABD Başkanı Joe Biden ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel

Rusya’ya enerji bağımlılığını azaltmak amacıyla ABD’den Avrupa’ya daha fazla sıvı doğalgaz (LNG) sağlanması konusunda anlaşmaya varıldı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "ABD, uluslararası ortaklarla birlikte çalışacak ve 2022'de AB pazarı için, daha sonra miktarı daha da artması beklenen en az 15 milyar metreküplük ilave LNG sağlamak için çaba gösterecektir” denildi.

ABD’nin 2030 yılına kadar ise bu miktarı yıllık 50 milyar metreküpe çıkarması hedefleniyor.

Avrupa’nın en büyük doğalgaz tedarikçisi olan Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından, halihazırda yüksek olan enerji fiyatları rekor seviyeye çıkmıştı. AB ülkeleri, Rusya’ya enerji bağımlılığını azaltmak için alternatif yollara aramaya başlamıştı.

Avrupa liderlerinin bugün Brüksel’de yüksek enerji faturalarını kontrol altına almayı görüşmesi bekleniyor, ancak Rus enerjisine ambargo uygulanması konusunda bir karar alınması öngörülmüyor.

Rusya, AB’nin doğalgaz ihtiyacının yüzde 40’ını ve petrol ithalatının dörtte birinden fazlasını sağlıyor. Almanya gibi enerjide Rusya’ya bağımlı Avrupa ülkeleri, Rusya’ya enerji yaptırımları konusuna isteksiz yaklaşıyor.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG