Erişilebilirlik

ABD Adalet Bakanı Eski Başkan Trump’la İlgili İki Soruşturmaya Özel Savcı Atadı


Eski Başkan Donald Trump'la ilgili iki federal soruşturmayı yönetmek üzere özel savcı atanan Jack Smith.

ABD Adalet Bakanı Merrick Garland, eski Başkan Donald Trump’ın Florida’daki konutunda bulunan gizli belgeler ve 2020 seçimi sonuçlarının değiştirilmesi çabalarıyla 6 Ocak Kongre saldırısına ilişkin soruşturmaları yönetmek üzere özel savcı atadığını açıkladı. Adalet Bakanlığı’nın yürüttüğü iki federal soruşturmayı deneyimli bir savcı olan Jack Smith yönetecek.

Eski Başkan Donald Trump bundan 3 gün önce 2024’te yapılacak başkanlık seçimlerinde aday olacağını açıklamıştı.. Adalet Bakanı Merrick Garland, Trump’ın başkan adayı olacağını açıklaması ve Başkan Joe Biden’ın 2024 seçimlerinde aday olması ihtimalinin özel savcı atama kararında etkili olduğunu söyledi.

Adalet Bakanı Trump’la İlgili İki Soruşturmaya Özel Savcı Atadı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:06 0:00

Bakan Garland atamanın savcılara “herhangi bir tartışmaya meydan vermeden yalnızca gerçek olgular ve yasalar çerçevesinde” çalışmalarını sürdürme imkanı vereceğini vurguladı.

Merrick Garland, “Adalet Bakanlığı bazı olağanüstü durumlarda soruşturma ve kovuşturmanın bağımsız bir şekilde yönetilmesi amacıyla özel savcı atanmasının kamunun çıkarına olduğunun uzun süredir bilincindedir” dedi.

Adalet Bakanı, “Eski başkanın bir sonraki seçimde başkan adayı olduğunu açıklaması ve şu an görevde olan başkanın da aday olma niyetini ifade etmesinin ardından son gelişmeler ışığında, özel bir savcı atanmasının kamu çıkarına olduğu sonucuna vardım” ifadesini kullandı.

Son sözü Adalet Bakanı söyleyecek

ABD’de ara seçim sürecinin de tamamlanmasının ardından hızlanması beklenen iki soruşturmanın denetlenmesinden Jack Smith sorumlu olacak.

Ancak özel savcı yine Adalet Bakanı Garland’a bağlı olarak çalışacak. Jack Smith soruşturmaları bağımsız ve Adalet Bakanlığı’nın en iyi geleneklerini yansıtacak şekilde yürütmeyi planladığını söyledi.

Bir suçlama getirilip getirilmeyeceği konusunda son sözü Adalet Bakanı Merrick Garland söyleyecek.

Trump’la bağlantılı bu soruşturmaların bir iddianameyle sonuçlanıp sonuçlanmaması konusundaki karar, siyaset bir kenara bırakılırsa, Adalet Bakanlığı’nın soruşturma dosyasının ne kadar güçlü olduğuna bağlı.

Eski Adalet Bakanlığı yetkilileri, soruşturma dosyası güçlüyse, hukukun üstünlüğünün savcının değerlendirmesinde baskın bir ağırlığının olacağı görüşünde.

Özel savcı atanan Jack Smith kim?

Daha önce Adalet Bakanlığı’nın başkent Washington’da kamu çıkarının gözetilmesini amaçlayan biriminin başında bulunan deneyimli savcı Jack Smith, eski Başkan Barack Obama döneminde Tennessee eyaletinde baş federal savcı vekili olarak görev yapmıştı.

Jack Smith, Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan ve uluslararası savaş suçlarını soruşturmakla görevli özel mahkemede de başsavcı olarak çalışmıştı.

Adalet Bakanlığı siyasi olarak olası önyargı eleştirilerinin önünü kesmek amacıyla Jack Smith’in bağımsız olarak kayıtlı olduğunu kaydetti. Eski Başkan Donald Trump Cumhuriyetçi, şu anki Başkan Joe Biden ise Demokrat.

Adalet Bakanı Merrick Garland, “Jack Smith kariyeri boyunca gerçek olguların peşinden gidilmesi için ekiplere enerji ve odakla liderlik eden tarafsız ve kararlı bir savcı olarak itibar kazanmıştır. Özel savcı olarak bir suçlama getirilip getirilmeyeceğine karar verirken bağımsız bir değerlendirme yapacaktır” ifadelerini kullandı. Adalet Bakanı, olağanüstü koşulların özel savcı atanmasını gerekli kıldığını belirtti.

Özel savcının soruşturması “2020 başkanlık seçiminin ardından herhangi bir kişi ya da kurumun yasalara aykırı şekilde iktidarın devrine müdahale edip etmediğine” ilişkin soruşturmayla, Trump’ın Mar-a-Lago konutunda bulunan gizli belgelere ilişkin soruşturmayı birleştirecek.

Rusya soruşturmasını da özel savcı Mueller yürütmüştü

Eski Başkan Donald Trump’tan konuya ilişkin bir açıklama henüz gelmedi. Başkan Joe Biden da özel savcı atamasına ilişkin gazetecilerin sorduğu soruları yanıtsız bıraktı.

Özel savcı atanması kararı Kongre üyeleri açısından bazı soru işaretlerini gündeme getirebilir. Adalet Bakanı Merrick Garland yalnızca gerçek olgulara, delillere odaklanacağını ve çalkantılı geçen Trump yönetimi yıllarının ardından bakanlıkta siyasi bağımsızlığı yeniden tesis etme kararlılığını vurgulamıştı.

Trump döneminin Adalet Bakanlığı da Trump’ın 2016 seçim kampanyası ve Rusya arasında bir ilişki olup olmadığı konusundaki soruşturmayı yürütmesi için Robert Mueller'ı özel savcı atamıştı.

XS
SM
MD
LG