Erişilebilirlik

ABD Adalet Bakanı Trump'a karşı adalet sistemini siyasallaştırdığı suçlamalarını reddetti


ABD Adalet Bakanı Merrick Garland Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu'nda ifade verdi. Attorney General Merrick Garland testifies during a House Judiciary Committee hearing on the Department of Justice, on Capitol Hill in Washington, June 4, 2024.
ABD Adalet Bakanı Merrick Garland Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu'nda ifade verdi. Attorney General Merrick Garland testifies during a House Judiciary Committee hearing on the Department of Justice, on Capitol Hill in Washington, June 4, 2024.

ABD Adalet Bakanı Merrick Garland, eski Başkan Donald Trump'ın Beyaz Saray'a dönüşünü engellemek amacıyla ceza adaleti sistemini siyasileştirdiği yönünde Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi üyelerinden gelen suçlamaları reddetti.

Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu’nun oturumunda ifade veren Garland, siyasetin Adalet Bakanlığı'nın bağımsız ceza soruşturmalarına müdahale etmesine izin vermeyeceğini söyledi. Garland, suçlamaları yönelten Kongre üyelerini, federal kolluk kuvvetlerini tehlikeye atabilecek komplo teorileri yaymakla eleştirdi.

“Gözümü korkutamayacaklar” diyen Garland, “Adalet Bakanlığı’nın da gözü korkutulamayacak. İşimizi siyasi etkilerden uzak bir şekilde yapmaya devam edeceğiz. Demokrasimizi savunmaktan da geri adım atmayacağız” diye konuştu.


Garland, Manhattan'daki sus payı davasında jürinin Cumhuriyetçi başkan adayı ve eski Başkan Trump'ı 2016 seçimleri öncesinde bir porno yıldızını susturmak için yapılan ödemeyi örtbas etmek üzere belgelerde tahrifat yapmaktan hakkındaki 34 suçlamanın tamamından suçlu bulmasından bu yana ilk kez Kongre önüne çıktı.

Trump hala, ikisi özel yetkili savcı Jack Smith tarafından 2020 seçimlerini geçersiz kılma çabaları ve gizli belgeleri usulsüz kullanması suçlamasıyla açılmış olan, biri de 2020 başkanlık seçimlerinde Georgia eyaletindeki eylemleriyle bağlantılı üç federal veya eyalet davasıyla karşı karşıya.

Cumhuriyetçiler, Trump’a karşı açılan dört davanın da siyasi amaçlı olduğunu ve Trump'ın rakibi Başkan Joe Biden'ın 5 Kasım 2024 seçimlerine müdahale etme çabasını temsil ettiğini iddia ediyor.


Trump’ın destekçisi Cumhuriyetçiler, özel yetkili savcı Smith'in Trump'a yönelik iki soruşturmasına fon desteğini kesmekle tehdit etti.

Bu tehditlere tepki gösteren Garland, Cumhuriyetçiler’i, Trump’ın sus payı davasında jürinin verdiği kararın “bir şekilde Adalet Bakanlığı tarafından kontrol edildiğine dair yanlış iddialarda bulunmakla” suçladı.

Garland, “Bu komplo teorisi yargı sürecinin kendisine yönelik bir saldırıdır” diye ekledi.

Komisyondaki bazı Cumhuriyetçiler oturumda yine de New York'taki davanın perde arkasında Adalet Bakanlığı'nın olduğu yönündeki iddialarını herhangi bir kanıt sunmadan tekrarladı.


Demokratlar ise Adalet Bakanlığı’nı savunarak, şu anda bakanlığın iki Demokrat Kongre üyesi, Senatör Bob Menendez ve Temsilciler Meclisi Henry Cuellar ile bu hafta ceza davası başlayan Demokrat Başkan Joe Biden'ın oğlu Hunter Biden'ı kovuşturduğunu hatırlattı.

“ABD’nin eski başkanı olabilirsiniz, ancak suç işlerseniz sorumlu tutulursunuz. Bu onun sorunu” diyen Demokrat Temsilciler Meclisi üyesi Adam Schiff, “Şu anda tüm Cumhuriyetçi meslektaşlarımın sorunu da bu; hüküm giymiş bir suçluyu aday göstermek üzereler ve bununla nasıl başa çıkacaklarını bilmiyorlar” şeklinde konuştu.

Cumhuriyetçiler’in önümüzdeki ay yapılacak kurultayda Trump'ı başkan adayı olarak göstermesi bekleniyor.

Forum

STÜDYO VOA

Eylem Tok ve oğlu Boston’da gözaltına alındı – 14 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG