Erişilebilirlik

ABD Adalet Bakanlığı’ndan bilet satış devleri Ticketmaster ve Live Nation'a tekelleşme karşıtı dava


2010'da Live Nation ile birleşen Ticketmaster, 30'dan fazla ülkede her yıl 500 milyon bilet işleyerek dünyanın en büyük bilet satıcısı konumunda.
2010'da Live Nation ile birleşen Ticketmaster, 30'dan fazla ülkede her yıl 500 milyon bilet işleyerek dünyanın en büyük bilet satıcısı konumunda.

ABD Adalet Bakanlığı Perşembe günü Ticketmaster ve çatı kuruluşu Live Nation aleyhine Amerika'daki canlı etkinlikler üzerinde yasadışı tekel oluşturmak, rekabeti bastırmak ve fiyatları yükseltmek suçlamasıyla kapsamlı bir tekelleşme karşıtı (antitröst) dava açtı.

Manhattan'daki federal mahkemede açılan davaya 30 eyalet ve bölge başsavcısı katılıyor. Davanın amacı, küçük organizatörleri zor durumda bıraktığı ve sanatçılara zarar verdiği düşünülen tekeli kırmak.

ABD Adalet Bakanı Merrick Garland yaptığı açıklamada, "Live Nation'ın ABD'deki canlı etkinlikler endüstrisi üzerindeki tekelci hakimiyetinin izleyiciler, sanatçılar, daha küçük organizatörler ve mekan işletmecileri aleyhine yasadışı, rekabete aykırı davranışlara dayandığını iddia ediyoruz" dedi.

Garland, "Bunun sonucunda izleyiciler daha fazla ücret ödüyor, sanatçılar konser vermek için daha az fırsata sahip oluyor, daha küçük organizatörler zor durumda kalıyor ve mekanların biletleme hizmetleri için daha az seçeneği oluyor. Live Nation-Ticketmaster'ı feshetmenin zamanı gelmiştir" diye ekledi.

Adalet Bakanlığı, Live Nation'ı, canlı müzik sahnesi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesini sağlayan, mekanların rakip bilet satışçılarını seçmesini engellemek için uzun vadeli sözleşmeler yapmak, mekanların birden fazla bilet satıcısı kullanmasını engellemek ve mekanları Ticketmaster'ı seçmedikleri takdirde para ve izleyici kaybedebilecekleri konusunda tehdit etmek gibi bir dizi uygulamayla suçluyor. Adalet Bakanlığı, Live Nation'ın yan kuruluşu Ticketmaster ile rekabet etmesini engellememesi halinde bir firmayı misillemeyle tehdit ettiğini de açıkladı.

Live Nation, antitröst yasalarını ihlal eden uygulamalarda bulunduğunu reddetti. Konser organizatörü şirket, 2022 yılında federal soruşturma altındayken, “Ticketmaster’ın sisteminin kalitesi ile bir sonraki en iyi biletleme sisteminin kalitesi arasında var olan büyük uçurum" nedeniyle pazarda bu kadar büyük bir paya sahip olduğunu belirtti.

Ancak rakip bilet satıcıları uzun zamandır Live Nation'ın, Ticketmaster'ın hizmetini kullanmayı kabul etmeyen mekânlara konser vermeme gibi uygulamalarla piyasayı olumsuz etkilemesinden şikayet ediyor.

Dava, Biden yönetiminin, rakiplerini devredışı bırakan ve fiyatları yükselten yasadışı tekeller kurmakla suçlanan şirketleri hedef alan sert antitröst uygulama yaklaşımının son örneği. Mart ayında Adalet Bakanlığı, Apple'a karşı, teknoloji devinin akıllı telefon pazarında tekel gücüne sahip olduğu iddiasıyla dava açmıştı. Demokrat yönetim ayrıca Google, Amazon ve diğer teknoloji devlerini de hedef aldı.

Adalet Bakan Yardımcısı Lisa Monaco yaptığı açıklamada, "Bu, canlı müzik sektörünü izleyiciler, sanatçılar ve onları destekleyen sektör için daha erişilebilir hale getirme yolunda atılmış bir adım" dedi.

2010'da Live Nation ile birleşen Ticketmaster, 30'dan fazla ülkede her yıl 500 milyon bilet işleyerek dünyanın en büyük bilet satıcısı konumunda.

Ticketmaster Türkiye’de de Biletix adıyla hizmet veriyor.

Tüketiciler tarafından 2022 yılında açılan federal bir davadaki verilere göre, ABD'deki büyük konser mekanlarının biletlerinin yaklaşık yüzde 70'i Ticketmaster aracılığıyla satılıyor. Adalet Bakanlığı'na göre şirket, Kuzey Amerika'daki konser mekanlarının 265'inden fazlasının ve onlarca en iyi amfitiyatronun sahibi ya da kontrolünü elinde tutuyor.

Kasım 2022'de Taylor Swift'in stadyum turu için düzenlenen bir ön satış etkinliği sırasında bilet satış sitesinin çökmesi, tepkilere yol açtı. Şirket, sitesinin hem izleyiciler hem de biletleri toplayıp aracı sitelerde satmak için tüketici gibi davranan botların saldırılarına maruz kaldığını söyledi. Bu fiyasko, tüketicileri daha iyi korumayı amaçlayan Kongre oturumlarına ve eyalet yasama organlarında yasa tasarılarının sunulmasına yol açtı.

Adalet Bakanlığı, Live Nation ve Ticketmaster'ın birleşmesine, Live Nation'ın 10 yıl boyunca diğer bilet şirketlerini kullandıkları için konser mekanlarına misilleme yapmamayı kabul etmesi koşuluyla izin verdi. Bakanlık 2019 yılında yaptığı soruşturmada Live Nation'ın bu anlaşmayı "defalarca" ihlal ettiğini tespit etti ve konser mekanlarına uygulanan yasağını 2025 yılına kadar uzattı.

Forum

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG