Erişilebilirlik

ABD Başkanı Biden: “Erdoğan sözünü tuttu”


ABD Başkanı Biden Litvanya'da yapılan NATO zirvesi kapsamındaki temaslarının kapanışında Vilnius Üniversitesi’nde öğrencilere hitap etti, 12 Temmuz 2023.
ABD Başkanı Biden Litvanya'da yapılan NATO zirvesi kapsamındaki temaslarının kapanışında Vilnius Üniversitesi’nde öğrencilere hitap etti, 12 Temmuz 2023.

ABD Başkanı Joe Biden Vilnius’ta iki gün süren NATO zirvesinin sonunda yaptığı konuşmada Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğine yeşil ışık yakmasına değindi, “Erdoğan sözünü tuttu, NATO üyelerimizin sayısı 32’ye yükseliyor” dedi.

Başkan Biden NATO zirvesinin ikinci gününde NATO-Ukrayna Konseyi’ne katıldı ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile görüştü. Biden, zirveyi Vilnius Üniversitesi’nde öğrencilere hitaben yaptığı görüşmeyle tamamladı.

Litvanya ve ABD bayrakları taşıyan katılımcılarla dolu salondaki konuşmasına NATO Zirvesi’nin ev sahibi Litvanya ve ABD’nin tarihi ilişkilerine değinerek başlayan Başkan Biden senatör olduğu dönemde Litvanya’nın İttifak’a katılmasına destek verdiğini söyledi; “Litvanya, AB ve NATO’nun gururlu üyesi.” dedi.

Finlandiya’nın NATO’ya katıldığını, yakında İsveç’in de NATO üyesi olacağını kaydeden Biden, “Erdoğan sözünü tuttu, yakında 32 üye olacağız. Bu 32 üye, demokratik değerlerin arkasında, yan yana birlik içerisinde duracak” diye konuştu.

ABD Başkanı Biden: “Erdoğan sözünü tuttu”
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:06:14 0:00

“Putin bizi bölebileceğini düşündü ama yanıldı”

NATO’nun 70 yılı aşkın bir süredir küresel güvenlik ve istikrarın dayanağı olarak demokratik değerleri koruduğunu vurgulayan Biden, “Putin ve onun toprak ve güç hırsı, Ukrayna’ya saldırarak NATO’yu böleceğini umuyordu. Birliğimizin ilk sınavda parçalacağını düşündü. Demokratik liderleri zayıf sandı ama yanıldı. Bu tehditlerin karşısında hep yaptığımızı yaptık, birlikte durduk. AB, NATO ve Hint pasifik ülkeleri bir araya geldi. Tüm dünya üzerine düşeni yaptı” dedi.

ABD’nin G7, NATO, AB ülkeleri ile sürekli temasta alarak birlik olmasını sağladığını anlatan Biden, “Bu korkunç savaştan kaçınmak için Rusya ile çok yoğun bir diplomasi trafiği yürüttük. Ama sonunda, Ukrayna halkının özgürlüğünü ve egemenliğini korumaları için, tüm dünyayı arkalarında topladık. Ukrayna halkı 1.5 yıllık savaşa rağmen hala ayakta direniyor” dedi.

“Bugün de yarın da özgürlüğü savunacağız”

Ukrayna lideri Zelenski ile görüşmesine atıfta bulunan Başkan Biden, “Daha önce de söylediğim gibi sarsılmayacağız, hep destek, tam destek. Ne kadar gerekiyorsa, o kadar desteğimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Rusya Cumhurbaşkanı Putin’in ittifakın kararlılığını hafife aldığını ve hala “yanlış yolda” olduğunu söyleyen Başkan Biden, “Putin hala Ukrayna’dan daha uzun süre ayakta kalabileceğini düşünüyor. Hala yanlış yolda ilerliyor. Hala ABD’nin mütefikleri ve ortaklarının arasındaki birliğin bozulacağını düşünüyor. Asla vazgeçmeyeceğimizi bilmiyor. Birliğimiz sarsılmayacak söz veriyorum” diye konuştu.

Bir önceki Başkan Donald Trump’ın aksine ABD’nin NATO’ya en büyük katkı sağlayan ülke konumunu pekiştiren başkan Biden NATO’nun birliğini dış politikada önemli bir öncelik olarak belirlemiş durumda.

“Küresel sorunlara birlik içinde çözüm”

Küresel sorunların tek başına çözülemeyeceğini, demokratik değerler, iklim sorunları gibi sorunların ancak ittifaklarla birlikte çözülecğini belirten Biden başkan olarak ittifakları canlandırmak için çok çaba harcadığını, Atlantik ötesi ilişkileri geliştirdiklerini, ABD-AB ilişkileirni güvenli hale getirdiklerini söyledi.

Başkan Biden, “Güvenilir bir Avrupa olmadan, ABD’nin de güvenlik içinde olmasının mümkün olmadığını” dile getirdi.

“Tarihi bir dönüm noktasındayız”

Hint-Pasifik bölgesindeki müttefiklerle son iki zirvedir bir araya geldiklerini de söyleyen Biden isim vermeden Çin’i eleştirdi.

“Dünya küçüldü, geleceği korumak için mücadeleleri birlikte göğüslemeliyiz. En geniş koalisyonları kurmalı, hak ve demokrasileri korumalıyız. Uluslararası deniz ve hava sahaları, ortak alanlar bizim geleceğimiz. Teknolojilerin baskı yerine fırsat araçları olarak kullanılması için uğraşıyoruz. Hepimiz varoluşsal tehditlerle mücadele etmek için ortak iradeye sahip olmalıyız.” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Biden, sadece varlıklı ülkelerin değil, düşük ve orta gelirli ülkelerin de birlikte ilerlediği bir dünya inşa etmek istediklerini söyledi.

“Tarihi bir dönüm noktasındayız” diyen Biden “Şimdi bir seçim yapmalıyız. Çünkü şimdi alacağımız kararlar önüömüzdeki 10 yıllara yön verecek. Asla umudunuz kaybetmeyin, vazgeçmeyin, hergün doğruluğun, hakikatin, arkasında durmalıyız. Tarih bize bu dersi öğretti. Kariyerimde hiçbir noktada geleceğe yönelik bu kadar iyimser olmadım” diye konuştu.

Biden'dan Erdoğan'a teşekkür

Bu arada ABD Başkanı Biden Twitter adresinden bir video ve mesaj paylaşarak, Erdoğan'a teşekkür etti.

Biden, "Dün Türkiye, İsveç'in NATO'ya kabulü konusunda tarihi bir anlaşmaya vardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, cesaretiniz, liderliğiniz ve diplomasiniz için teşekkür ederim. Bu zirve NATO savunmasına olan bağlılığımızı bir kez daha teyit etmiştir ve bunu daha da güçlü hale getirmeye devam edebilmeyi umuyorum" diye yazdı.

Videoda ise NATO zirvesinde yapılan Erdoğan-Biden görüşmesinden görüntülere ve Biden'ın görüşmenin başında yaptığı kısa açıklamaya yer verildi.

Forum

STÜDYO VOA

ABD üniversitelerinde Gazze protestoları, gerilim artıyor – 23 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG