Erişilebilirlik

ABD Başkanı Biden: "Gazze ve Batı Şeria tek bir yönetim yapısı altında Filistinlilerde olmalı"


ABD Başkanı Joe Biden, Washington Post gazetesinde bir makale kaleme aldı.
ABD Başkanı Joe Biden, Washington Post gazetesinde bir makale kaleme aldı.

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail-Hamas arasındaki savaşın sona ermesinin ardından Gazze ve Batı Şeria’nın Filistin yönetiminde olması gerektiğini söyledi.

Washington Post gazetesinde yayımlanan makalede konuya ilişkin görüşlerini dile getiren ABD Başkanı, “Barış için çabalarken ve hepimiz iki devletli bir çözüm için çalışırken, Gazze ve Batı Şeria tek bir yönetim yapısı altında, nihayetinde yeniden canlandırılmış bir Filistin Yönetimi altında yeniden birleştirilmelidir" ifadelerini kullandı.

Biden ayrıca “Filistinlilerin Gazze'den zorla göç ettirilmesi, yeniden işgal, kuşatma veya abluka ve toprak kaybı olmamalıdır" görüşünü savundu.

ABD Başkanı söz konusu makaleyle bir bakıma savaş sonrasına dair genel görüşlerini de yazılı olarak kamuoyuyla paylaşmış oldu. ABD yönetiminin bu görüşüne karşın İsrail Başbakanı Netanyahu, savaş sonrasında da İsrail’in Gazze’de askeri sorumluluğu elinde tutması gerektiğini savunuyor.

Öte yandan ABD Başkanı Biden, ABD'nin Batı Şeria'da sivillere saldıran İsrailli "aşırılık yanlılarına" karşı vize yasağı getirmeye hazır olduğunu söyledi. İsrailli yerleşimcilerin İsrail işgali altındaki Batı Şeria'da yaşayan Filistinlilere yönelik şiddeti, 7 Ekim'de Hamas'ın İsrail'e yönelik saldırısından bu yana artmış durumda.

Biden makalede, "İsrail liderlerine Batı Şeria'da Filistinlilere yönelik aşırılık yanlısı şiddetin sona ermesi ve bu şiddeti uygulayanların sorumlu tutulması gerektiğini vurguladım" ifadelerini kullandı.

Forum

STÜDYO VOA

Eylem Tok ve oğlu Boston’da gözaltına alındı – 14 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG