Erişilebilirlik

Biden Ülke Turuna Çıkıyor


ABD Başkanı Joe Biden, yeni iklim değişikliğiyle mücadele ve vergi yasasını tanıtmak için bu hafta ülke turuna başlıyor.

Biden’ın ülke turuyla ayrıca, Kasım ayında yapılacak Kongree ara seçimleri öncesi Demokratlar'a desteğin arttırılması amaçlanıyor.

Demokratlar seyahatin, anketlerde ortaya çıkan Biden’a yönelik zayıf kamuoyu desteğini arttırmasını ve ABD Başkanı'nın başarılarını anlatma fırsatı yakalamasını umuyor.

Ancak Reuters haber ajansının analizine göre, Pennsylvania ve Arizona gibi eyaletlerdeki üst düzey Demokratlar ve yerel kampanya yetkilileriyle yapılan görüşmelerde, bazı Kongre adayları Biden’la kampanya yürütmenin 8 Kasım’daki ara seçimde kendilerine zarar vereceğinden endişe ediyor.

Son anketler Biden’a kamuoyu desteğini yüzde 40’larda gösteriyor.

"Biden, nüfuzunu test edecek"

Reuters, “Biden’ın turu partisi içerisindeki nüfuzunu da test etmesini sağlayacak. Bazı Demokrat Kongre üyeleri, 79 yaşındaki ABD’nin en yaşlı Başkanı olan Biden'ın 2024'te yeniden aday olup olmayacağını sorguluyor” değerlendirmesine yer verdi.

Demokatlar'ın Biden’ın ABD turuyla kamuoyu desteğini arttırıp arttırmayacağının dikkatle takip edeceği kaydedildi. Biden’ın ülke turunda iklim değişikliği, silah kontrolu, enflasyonu düşürme yasası ve Kansas’taki kürtaj hakları konusunda kazanılan zafere ilişkin son dönemdeki icraatlara dikkat çekmesi bekleniyor.

Ancak Reuters’a konuşan kıdemli bir Demokrat, "Elbette harika bir aydı, ancak başarıların gerçekten bir fark yaratıp yaratmadığını, çok geç olup olmadığını göreceğiz" dedi.

İlk miting Maryland'de

Analizde, “Cumhuriyetçiler'in ve eski Başkan Donald Trump destekçilerinin Biden’ı rekor enflasyondan sorumlu, yaşlı, halsiz ve kafası karışık olmakla eleştirdiğine” dikkat çekildi.

8 Kasım’daki ara seçimler, Demokratlar'ın Temsilciler Meclisi ve Senato'daki zayıf çoğunluklarını koruyup korumayacaklarını ve Cumhuriyetçiler'in kontrolu ele geçirip geçirmeyeceğini belirleyecek.

Biden’ın bu hafta Perşembe günü Maryland eyaletinde Demokrat Parti Ulusal Komitesi'nin bir etkinliğinde konuşması, böylece aylardır ilk siyasi mitingini gerçekleştirmesi bekleniyor. Bu etkinlik, ara seçim kampanyasının başlangıcı olacak.

STÜDYO VOA

Amerikalı yardım yetkilisinden Gazze’de kıtlık uyarısı – 11 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:55 0:00
XS
SM
MD
LG