Erişilebilirlik

ABD'de Başkanlık Yarışı Hızlanıyor


Amerika’da yapılacak 2016 Başkanlık seçimlerinin, Iowa’da yapılacak ilk önseçimine bir ay kala siyasi hareketlilik artıyor. İki partiden adaylar, Ocak başında seçim kampanyalarını hızlandırarak Iowa, New Hampshire ve Güney Carolina’da yapılacak ilk seçimlere yoğunlaşacak.

Cumhuriyetçi Parti’nin başı çeken adayı Donald Trump, yeni yıldaki ilk mitingini cumartesi Mississippi’de gerçekleştiriyor. Trump bundan sonra hafta içinde Massachusetts, New Hampshire de Güney Carolina’da mitinglere devam edecek.

Demokrat Parti’nin önde görünen adayı Hillary Clinton da Pazartesi'den itibaren seçim çalışmalarını hızlandırıyor. Clinton, Iowa’da birkaç yeri ziyaret edecek. Eski Başkan Bill Clinton da eşi Hillary Clinton’ın kampanyasında daha aktif bir rol oynamaya hazırlanıyor. Bill Clinton da Pazartesi New Hampshire’da birkaç organizasyona katılacak. New Hampshire, Bill Clinton için öneme sahip bir seçim bölgesi. Clinton’ın 1992 yılında bu eyaletteki ön seçimlerde ikinci gelmesi, eski Arkansas valisini Beyaz Saray’a taşıyan yolda ilk önemli adımı olmuştu.

Iowa Muhafazakarlar için Önemli

Son anketler Trump ve Texas Senatörü Ted Cruz’un 1 Şubat’ta Iowa’da yapılacak ön seçimde başa baş bir desteğe sahip olduğunu gösteriyor. Iowa, Cumhuriyetçiler’in muhafazakar kanat adaylarının genelde iyi sonuçlar aldığı bir eyalet. Eski Pennsylvania Senatörü Rick Santorum, 2012’de Iowa önseçimini kazanmıştı. Eski Arkansas Valisi Mike Huckabee de 2008’de bu eyaletteki önseçimi önde bitirmişti. Ancak bu iki aday Iowa’dan sonra parti adaylığını elde edemedi. 2016 seçimleri için de aday olan Santorum ve Huckabee, yarışı çok gerilerde sürdürüyor.

Cruz, Iowa’da dindar seçmenlere ve de Çay Partisi seçmenlerine hitap ederek oylarını arttırıyor. Bu iki seçmen grubu Iowa’da önseçimlere giden kesim üzerinde önemli etkiye sahip. Anketler, Trump’ın ülkede çok farklı kesimden Cumhuriyetçiler’den destek alabildiğini gösteriyor. Ancak uzmanlar, Trump’ın mitinglerine giden kalabalıkların sandığa gidip gitmeyeceğini sorguluyor. Trump, mitinglerdeki büyük ve coşkulu kalabalığın desteğinin 1 Şubat’ta sandık sonuçlarında da yansıyacağını söylüyor.

Trump Televizyona, Bush Seçmene Yatırım Yapıyor

Trump, medyanın büyük ilgisi sayesinde henüz kampanyasına büyük yatırımlar yapmak zorunda kalmadı. Özellikle haber kanalları Trump’a büyük zaman ayırıyor. Ancak Trump önümüzdeki haftalarda önemli seçim bölgelerinde en az 2 milyon doları televizyon reklamlarına ayıracağını açıkladı. Trump, Iowa’da seçmenlere “Harcamam gerektiğini düşünüyorum, açıkçası işi riske atmak istemiyorum” dedi.

Eski Florida Valisi Jeb Bush, ulusal ve eyalet anketlerinde Trump’ın gerisinde olmayı sürdürüyor. Politico dergisi Bush’un, kampanyasını tekrar canlandırmak amacıyla tüm kampanya çalışanlarını, önseçimlerde ilk sıralarda yer alan Iowa, New Hampshire, Nevada, Güney Carolina’ya sevk ettiğini yazdı. Bush kampanyasında 3 milyon dolar, seçmenleri sandığa taşıma ve organizasyon için ayrıldı. Bush, 2015’in başlarında partinin önde giden adayı olarak görülse de seçim kampanyası henüz ivme kazanmadı.

Trump ve Clinton Birbirlerini Hedef Alıyor

Trump son günlerde Demokrat Parti aday adayı Hillary Clinton’ı hedef almaya başladı. Clinton, Trump’ı cinsiyetçi sözleri nedeniyle suçlamıştı. Trump buna karşılık eski başkan Bill Clinton’ın seks skandalını gündeme getirdi. Trump, Güney Carolina’da yaptığı konuşmada destekçilerine, Bill Clinton’ın kadınlara kötü muamele konusunda ciddi bir geçmişe sahip olduğunu savundu.

Clinton da son dönemde Trump’ı hedef alıyor. Iowa’da bir seçmenin okullarda gençler arasındaki kabadayılık ve şiddet olaylarının nasıl durdurulabileceği ile ilgili sorusu üzerine, bu tür kabadayıların her yerde önüne geçilmesi gerektiğini söyledi. Clinton, bu nedenle kabadayılıkla Amerikan başkanı olmanın da engellenmesi gerektiğini çünkü bunun Amerika’yı temsil etmediğini belirtti.

Ilımlı Cumhuriyetçiler için New Hampshire Önemli

New Hampshire, 9 Şubat’ta yapılacak ön seçimde yalnızca parti üyeleri değil, bağımsızlar da oy kullanabilecek. Eyalet nüfusunun yüzde 40’ı herhangi bir partiye bağlı olmadığı için bu seçimde önemli bir etmen olabilir.

New Hampshire, Cumhuriyetçi Parti’nin örgütünün sevdiği ya da merkez sağcı adaylar için önem taşıyor. Bu nedenle seçim Florida Senatörü Marco Rubio, Jeb Bush, New Jersey Valisi Chris Christie ve Ohio Valisi John Kasich için önemli.

Bu 4 aday, New Hampshire’da Trump’ın ardından birbirlerine yakın desteğe sahip. Trump, bu eyalette de açık ara önde. Son iki başkanlık seçiminde New Hampshire ön seçimini kazanan Cumhuriyetçi adaylar parti adaylığını da kazandı. 2008 seçiminde John McCain, 2012 seçiminde Mitt Romney, partilerinden aday olmayı başardı.

Tarihsel olarak bakıldığında New Hampshire, aday belirlemede Iowa’dan daha büyük öneme sahip. Bu nedenle Rubio, Bush, Christie ve Kasich gelecek haftalarda bu eyalete yoğunlaşacak.

Sanders, Clinton’a Yaklaşıyor

Clinton’ı tek gerçek rakibi olan Vermont Senatörü Bernie Sanders da New Hampshire’daki bağımsız seçmenleri kendi lehine çevirmeyi umuyor. New Hampshire’da önde giden Sanders, Iowa’da da Clinton’a çok yaklaştı.

Clinton adaylıkta açık olarak favori olarak görülse de Iowa ve New Hampshire’da erken kayıplar uzun bir aday belirleme sürecine neden olabilir. Clinton destekçileri bundan kaçınmak istiyor.

İlk Ön Seçimler Cumhuriyetçi Adayları Eleyebilir

Eski New York valisi George Pataki’nin de yarıştan çekilmesiyle Cumhuriyetçi Parti’dan aday olan 17 kişiden geriye 12’si kaldı. Bundan önce de eski Texas Valisi Rick Perry, Wisconsin Valisi Scott Walker, Louisiana Valisi Bobby Jindal ve Güney Carolina Senatörü Lindsay Graham yarıştan çekilmişti.

Iowa ve New Hampshire sonuçları geldikten sonra daha fazla adayın yarıştan çekilmesi bekleniyor. Çünkü başarısız adaylar kötü sonuçlar sonrasında para toplamak ve destek bulmak konusunda zorluk çekebilir.

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG