Erişilebilirlik

ABD Bir Kez Daha Kar Fırtınasına Teslim


Amerika'nın Güneydoğu bölgesinde başlayan şiddetli kar yağışı sert esen rüzgarla etkisini arttırarak hayatı felç ettikten sonra kuzeydoğu eyaletlerine ulaştı

Amerika'yı Çarşamba günü akşam saatlerinde etkisi altına alan şiddetli kar fırtınası güney eyaletlerinden başlayıp kuzeydoğu eyaletlerin etkisi altına aldıi

Ülkenin Güneydoğu kıyılarını etkisi altına alan yoğun kar ve buzlu yağmur nedeniyle 300 binin üzerinde kişiyi elektriksiz bıraktı. Çarşamba sabahın ilk saatlerinden itibaren etkisini arttıran kar fırtınası Virginia ve Kuzey Carolina gibi eyaletlerde kar kalınlığını 20 santimetre kalınlığına ulaştırdı. Yağışın Perşembe günü de sürmesi bekleniyor.

Amerika'nın Güney ve Kuzey Carolina gibi, kar yağışının hemen hemen hiç görülmediği eyaletlerde yetkililerin 'evlerinizden çıkmayın' uyarısını dikkate almayan sürücüler otoyollarda mahsur kalarak araçlarını terk etmek zorunda kaldı.

Bölgedeki havaalanlarından kalkan ve başka eyaletlerden Kuzey ve Güney kıyılarındaki havaalanlarına yapılması beklenen binlerce uçuş iptal edildi. Yolcular havaalanlarında mahsur kaldı.

Şiddetli fırtınanın en az 30 santimetre kalınlığında kar bırakması beklenen başkent Washington ve çevresinde okullar tatil edildi, devlet daireleri kapatıldı.

Fırtına nedeniyle Amerika'nın Güney eyaletlerinde onlarca kişinin hayatını kaybettiği bildiriliyor. Teksas'ta ambulansın buzlu yolda kayarak devrilmesi sonucu 3 kişi hayatını kaybetti.

Amerika, bu kış mevsim normallerinin üzerinde kar yağışına ev sahipliği yapıyor. Ocak ayında yaşanan ve Kuzeydoğu'dan başlayarak tüm kıyı bölgelerini etkisi altına alan şiddetli kar yağışı nedeniyle insanlar evlerine hapsolmak zorunda kalmıştı.

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA
lütfen bekleyin
Embed

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG