Erişilebilirlik

ABD’de bir yanda orman yangınları dumanı diğer yanda aşırı sıcak havalar etkili oluyor


Kanada’daki yangınların ABD’ye ulaşan dumanları halihazırda başkent Washington gibi şehirlerde hava kirliliğini ciddi şekilde arttırıyor. 
Kanada’daki yangınların ABD’ye ulaşan dumanları halihazırda başkent Washington gibi şehirlerde hava kirliliğini ciddi şekilde arttırıyor. 

ABD’de bu yaz olumsuz hava koşulları hüküm sürüyor. Bir yandan Kanada’da 235 farklı noktada çıkan orman yangınlarının ABD’nin iç kısımlarına kadar ulaşan dumanları diğer yanda da ölümcül sıcaklar ülkede etkili oluyor.

İlk olarak Kanada’da mevsim normalleri dışında oluşan hava sıcaklıklarının neden olduğu yangınlar başladı. Bu yangınların dumanı ABD’de birçok şehire ulaşarak hava kirliliğini tehlikeli boyutlara ulaştırdı. Kuzeyde bunlar olurken güneyde aşırı nemli ve sıcak hava olumsuz koşullar yaratmaya başladı.

ABD’de milyonlarca kişi orman yangınları kaynaklı duman solumak ya da aşırı sıcaklarla boğuşmak gibi bir durumla karşı karşıya kalıyor.

Kanada’daki yangınların ABD’ye ulaşan dumanları halihazırda New York eyaletinin batısı, Pennsylvania, başkent Washington ve Kuzey Carolina’nın bazı bölümlerinde hava kirliliğini ciddi şekilde arttırıyor.

Yetkililer bu bölgelerde başta yaşlılar ve çocuklar olmak üzere özellikle solunum rahatsızlığı bulunan kişilerin dışarıya çıkmamaları ya da mutlaka maske kullanmaları yönünde uyarılarda bulunuyor.

Kuzeydeki şehirler Kanada’daki orman yangınları nedeniyle hava kirliliği sorunu yaşarken güney eyaletlerde yaklaşık 56 milyon kişi aşırı sıcak havaların etkisi altında. Uzmanlar sıcak havanın etkilerinin haftasonuna kadar süreceğini tahmin ediyor.

Bazı şehirlerdeyse bir sorunu diğeri takip ediyor. Bu şehirlerden biri de St. Louis oldu. Şehir, dün ve bugün orman yangınlarının dumanı nedeniyle iki gün boyunca üst düzeyde kötü bir hava kalitesiyle karşı karşıya kaldı. Ancak şehri, bunun hemen ardından da nemli ve aşırı sıcak hava etkisi altına alması bekleniyor. Nemli sıcak havanın etkisiyle duman dağılıp hava kalitesinin düzelmesi bekleniyor ancak 38 ila 42 dereceye yükselmesi beklenen hava sıcaklıkları da ciddi bir sorun teşkil ediyor.

Uzmanlar hem orman yangınları hem de sıcak havalar açısından henüz yazın başında olunduğunu belirterek önümüzdeki günlerde hem olası orman yangınları hem de sıcak havalar konusunda ciddi sıkıntılar yaşanabileceğine dikkat çekiyor.

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG