Erişilebilirlik

ABD Çatışma Endeksi’nde ilk 50 ülke arasına giren tek Batılı ülke oldu


Politik şiddet olaylarının ‘sarsıcı’ düzeyde olduğu belirlenen 20 ülkeden biri ABD.
Politik şiddet olaylarının ‘sarsıcı’ düzeyde olduğu belirlenen 20 ülkeden biri ABD.

Dünya genelinde şiddet olaylarının en yaygın olduğu ülkelerin sıralandığı bir araştırmada yer verilen listede ilk 50 ülke arasına giren tek Batılı ülke ABD oldu.

Silahlı Şiddet Yer ve Olay Verileri Projesi (ACLED) adlı araştırma kuruluşunun yayınladığı rapora göre ABD’nin bu yıl bu listede yer almasının başlıca nedenlerinden biri ülkede son yıllarda aşırı sağ gruplar arasında artan şiddet eğilimi.

Merkezi ABD’nin Wisconsin eyaletinde olan ACLED’in yürüttüğü çalışmada dünyadaki tüm ülkeler ve özerk bölgeler dahil toplamda 240 farklı yerle ilgili veri toplandı. Geçen hafta yayınlanan ve son 12 ayın verilerini kapsayan çalışmanın sonucuna göre, son bir yılda 139 binden fazla siyasi şiddet kaydedildi. Bunun, bir önceki yıla kıyasla yüzde 27 oranında daha fazla olduğu belirtiliyor.

ACLED’in oluşturduğu Çatışma Endeksi’nde her ülke ve bölgenin yeri, mevcut çatışmaların ölümcül olma düzeyi, siviller üzerinde oluşturduğu tehdit, coğrafi yayılma ve dahil olan silahlı grup sayıları olmak üzere dört etkene göre belirleniyor.

Her ne kadar mercek altına alınan tüm ülke ve bölgelerin neredeyse tamamında son 12 ay içinde en az bir siyasi şiddet kaydedilirken, 50 ülkede yaşanan siyasi şiddet eylemlerinin düzeyi ‘aşırı’, ‘yüksek’ ya da ‘sarsıcı’ olarak nitelendirildi.

ABD’de 2023 yılında yaşanan silahlı saldırı sayısı 500’ü geçti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:02 0:00

En fazla sayıda silahlı grubun yer aldığı Myanmar listenin ilk sırasında. Myanmar’ı Suriye ve Meksika takip ediyor.

Politik şiddet olaylarının ‘sarsıcı’ düzeyde olduğu belirlenen 20 ülkeden biri de ABD. Bu kategorideki diğer ülkelerin çoğu Afrika ve Asya’da.

‘Sivillere yönelik tehlike’ başlıklı bölümde ise, sivillerin hedef olduğu şiddet olayları inceleniyor. Buna, sivillerin polis tarafından şiddet gördüğü olaylar da dahil ediliyor.

Silahlı grupların ne derecede bölünmüş olduğu ise araştırmadaki en önemli etken olarak nitelendiriliyor. Bu, silahlı grupların sayısı ve her bir gruptaki toplam silahlı kişi sayısı gibi rakamları kapsıyor.

Ülke genelinde aşırı sağçı grupların sayısındaki artış, endekste ABD’yi ilk 50 ülke arasında koyan başlıca etken oldu.

ABD, ACLED’in Çatışma Endeksi’nde ilk 50’de yer alan tek Batılı ülke. Ancak Fransa ve Kanada dahil diğer bazı Batılı ülkelerde de siyasi şiddet ve gerilimde artış görülüyor.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’de Siber Pazartesi’nin 10 milyar dolarlı Kara Cuma rekorunu kırması bekleniyor – 27 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG