Erişilebilirlik

ABD Çin'den Houston Konsolosluğu'nu Kapatmasını İstedi


ABD, Çin’den Teksas eyaletinin Houston kentindeki konsolosluğunu 72 saat içinde kapatmasını istedi. Söz konusu talebin, ABD tarafından kendilerine iletildiğini Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü aktardı. Sözcü, bu talebe en sert biçimde karşılık verileceğini dile getirdi.

Resmi bir ziyaret için Danimarka’da bulunan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Amerika’nın Çin’in Teksas eyaletinin Houston kentindeki konsolosluğunu 72 saat içinde kapatması talebine ilişkin ayrıntı vermedi, ancak Çin’in Amerika ve Avrupa’dan fikri mülkiyet hırsızlığında bulunmasına yönelik suçlamaları yineledi.

Çin’in fikri mülkiyet hırsızlığı yapmasının ''yüzbinlerce kişinin işine'' malolduğunu kaydeden Pompeo, ''Başkan Trump, 'yeter' dedi. Bunun devam etmesine daha fazla izin veremeyiz. Çin Komünist Partisi’nin nasıl davranacağına ilişkin net beklentiler ortaya koyuyoruz. Ve bu beklentileri karşılamamaları durumunda Amerikan halkını, ulusal güvenliğimizi, ekonomimizi ve istihdamımızı korumak için harekete geçeceğiz. Bu gördüğünüz, Başkan Trump tarafından yapılan hamleler. Bu yönde hareket etmeye devam edeceğiz'' şeklinde konuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada ise, “ABD, Çin’in haksız ticari uygulamalarına, Amerika’nın istihdamının çalınmasına ve diğer korkunç davranışlarına hoşgörü göstermediği gibi halkımızın egemenliğine karşı davranış ve gözdağlarına da imkan vermeyecektir” dedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin de günlük basın brifinginde yaptığı açıklamada, kendilerine Houston’daki konsolosluklarını kapatmak zorunda oldukları bilgisinin verildiğini söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wenbin, “Houston’daki konsolosluğun kapatılması konusundaki tek taraflı karar, ABD’nin Çin’e karşı eylemlerini eşi görülmemiş bir şekilde tırmandırmasının örneğidir. ABD’nin bu yanlış karardan süratle dönmesini talep ediyoruz. Aksi takdirde Çin de sert karşı önlemlerle bu duruma tepki gösterecektir” dedi.

Sözcü, konsolosluğun bahçesinde evrakların yakıldığı haberleriyle ilgili olarak ise konsoloslukta rutin faaliyetlerin sürdüğünü söylemekte yetindi, farklı bir yorum yapmadı.

Konsoloslukta evrak yakıldı iddiası

ABD’de yerel medya konsolosluk bahçesinde evrakların yakıldığına dair haberler vermişti.

Houston İtfaiye Şefi Samuel Pena, yerel bir TV kanalına yaptığı açıklamada, “Çin Konsolosluğu’nun arka bahçesinde bir konteynırın yandığı görülüyor ancak bizim müdahale etmemize izin verilmiyor” demişti.

Houston Polisi de FOX 26 kanalına yaptığı açıklamada konsolosluktaki personelin Cuma günü binayı boşaltacak olmalarından dolayı içerideki belgeleri yaktıklarını söyledi.

Öte yandan Çin, ABD yönetiminin Çin’i siber saldırılar konusunda suçlamaktan da vazgeçmesini istedi. Sözcü Wenbin, ABD’nin son olarak iki Çin vatandaşını COVID-19 hastalığı ve savunmaya ait sırları çalmaya çalışmakla suçlaması ve haklarında dava açmasıyla ilgili olarak değerlendirmede bulundu. Sözcü, bu suçlamalara son verilmesi gerektiğini söyledi.

XS
SM
MD
LG