Erişilebilirlik

ABD COVID’le İlgili Kamu Sağlığı Acil Durumunu Uzattı


ABD Sağlık Bakanlığı, COVID-19 salgınıyla ilgili önlemler kapsamında ücretsiz test, aşı ve tedavi uygulamasına imkan veren kamu sağlığı acil durum halinin uzatıldığını açıkladı.

Sözkonusu ücretsiz uygulamalar salgının başında ilan edilen acil durum kapsamında, 2020 yılının Ocak ayında yürürlüğe girmişti ve o tarihten bu yana uygulamada bulunuyor. Acil durum uygulaması her 4 ayda bir uzatılıyor.

Başkan Joe Biden’ın göreve başladığı tarihten itibaren aşıların ve tedavi için ilaçların bulunabilirliğinin artması sonucu, günde 3 bin olan COVID-19 kaynaklı ölümler ciddi oranda azaldı.

Buna karşın, resmi verilere göre ABD’de halen daha her gün yüzlerce kişi COVID-19’dan hayatını kaybetmeye devam ediyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) verilerine göre, son olarak ABD’de günlük vaka sayısı ortalama 67 bin civarında seyrederken ortalama yaklaşık 390 kişi de hayatını kaybediyor.

Biden yönetimi, test ve aşılarla tedavinin ücretsz olmasının COVID-19’un kış aylarında daha büyük bir salgına dönüşmesinin önüne geçtiğini savunuyor. Acil durumun sona ermesinin ardından özel sigortalar ve devlet sağlık hizmetleri birçok ABD’li için COVID rahatsızlığı ücretlerini karşılamaya devam edecek.

XS
SM
MD
LG