Erişilebilirlik

ABD Dışişleri Bakanı Kerry Afrika’da


ABD Dışişleri Bakanı Kerry Afrika’da
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:03 0:00

Amerika’nın Sesi’ne özel bir demeç veren John Kerry, Güney Sudan’ın geleceğe dönük “büyük umutlarının”, petrol ihracatını kontrol mücadelesi veren rakip grupların kişisel hırs ve düşmanlıkları nedeniyle gerilediğini söyledi

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, Obama yönetiminin Güney Sudan’da çatışmaları teşvik edenlere karşı yaptırımlar düşündüğünü bildirdi. Güney Sudan’da siyasi bölünme ve mezhep çatışmalarının yolaçtığı şiddet olayları 1 milyonu aşkın kişinin evlerini terketmesine neden oldu. Kerry Amerika’nın Sesi’ne verdiği özel demeçte Güney Sudan ile ilgili görüşlerini açıkladı.

Obama yönetimi Güney Sudan’daki mezhep çatışmalarının sorumlularına yaptırım uygulamayı planlıyor. Yönetim şimdi Aralık’taki darbe girişimini izleyen çatışmaları başlatan kişileri hedef alan bir liste üzerinde çalışıyor.

Amerika’nın Sesi Dışişleri Bakanı John Kerry ile özel bir söyleşi yaptı. Kerry, söyleşi sırasında Güney Sudan’daki liderlerin duruma el koyma zamanı geldiğini vurguladı: “Liderler öne çıkmalı ve sivil toplum yaratmak, diyalog başlatmak, kimseyi dışlamayan bir düzen kurmak için çalışmalı. Bütün bunlar gerçekleşmek zorunda. Ödün vererek uzlaşmaya varmak gerekiyor.”

Kerry Güney Sudan’ın geleceğe dönük “büyük umutlarının”, petrol ihracatını kontrol mücadelesi veren rakip grupların kişisel hırs ve düşmanlıkları nedeniyle gerilediğini söyledi: “Elbette, uyuşmazlıklar kişisel. Aynı zamanda gelir paylaşımı, petrol, iktidar hırsı gibi başka unsurlar da var. Olay sadece mezhep çatışması değil. Mezhep çatışması bir ölçüde başka amaçlar için kullanılıyor.”

İnsan Hakları İzleme örgütünün Washington direktörü Sarah Margon, Güney Sudan’da uzun bir iç savaştan sonra iktidarı ele geçiren eski isyancıların yeni hükümet içindeki etnik bölünmeleri gidermeyi başaramadığını söylüyor: “Hükümetin hükümet olmadan hükümetmiş gibi davranmasının uzun bir geçmişi var. Şiddet, hükümetteki birçok yetkili için daha önce iktidarı ele geçirme yolu olmuştu.”

Şiddet olayları 1 milyonu aşkın sivilin evlerini terketmesine yol açtı. Kerry bunu Güney Sudan halkı için ihanet ve daha üç yıl önce ülkeye bağımsızlık kazanması için yardım eden uluslararası topluluk için bir hayal kırıklığı olarak tanımladı: “Ama bu, çalışmaktan vazgeçmek ve ulaşılacak hedefi gözden kaçırmak demek değil. Hedef bağımsız, yaşayabilen bir Güney Sudan kurmak. Zayıflayan değil sürekli güçlenen, giderek daha az dışlayıcı ve daha çok kapsayıcı bir hükümet oluşturmak.”
XS
SM
MD
LG