Erişilebilirlik

ABD dahil 17 ülkenin liderlerinden İsrail ve Hamas’a çağrı: “Kaybedecek zaman yok”


ABD dahil 17 ülke, İsrail ve Hamas’a Gazze’de ateşkes ve rehineler konusunda anlaşmaya varma çağrısında bulundu.
ABD dahil 17 ülke, İsrail ve Hamas’a Gazze’de ateşkes ve rehineler konusunda anlaşmaya varma çağrısında bulundu.

Vatandaşları Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırısında rehin alınan ABD dahil 17 ülke yaptıkları ortak açıklamada, İsrail ve Hamas’a Gazze’de ateşkes ve rehineler konusunda anlaşmaya varmaları çağrısında bulundu.

Ortak açıklamada; ABD, Arjantin, Avusturya, Brezilya, Bulgaristan, Kanada, Kolombiya, Danimarka, Fransa, Almanya, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, İspanya, Tayland ve İngiltere’nin imzası bulunuyor.

Bu ülkelerin liderleri, ABD Başkanı Joe Biden’ın 31 Mayıs’ta ayrıntılarını açıkladığı ateşkes planına destek verdiklerini belirtti; “Kaybedecek zaman yok” dedi.

“Savaşın sona ermesinin zamanı geldi”

Ortak açıklamada, “İsrail’in ilerlemeye hazır olduğu anlaşmayı Hamas’ın kabul etmesi ve vatandaşlarımızı serbest bırakma sürecini başlatması çağrısında bulunuyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Masadaki anlaşmanın acil ateşkesi sağlayarak bölgede “daha kalıcı ve uzun vadeli bir barışın yanı sıra iki devletli çözüm için fırsatların önünü açacağı” vurgulandı.

Hem İsrail liderlerine hem de Hamas’a anlaşmaya varılması amacıyla gereken tavizleri vermeleri çağrısı yapıldı; “Savaşın sona ermesinin zamanı geldi ve bu anlaşma gerekli bir başlangıç noktası” denildi.

Aşamalı ateşkes planı ne öngörüyor?

ABD Başkanı Biden geçen hafta Cuma günü, Gazze’de yaklaşık sekiz aydır devam eden savaşın sona erdirilmesine yönelik üç aşamalı bir planın ayrıntılarını açıklamıştı.

Bu planın öncekilerden en önemli farkı, taraflar plan kapsamında öngörülen üç aşamada ilerlerken ateşkesin müzakereler sürerken de devam edecek olması.

Amerikalı yetkililer İsrail’in planı olduğunu belirttikleri teklif konusunda topun Hamas’ta olduğunu belirtiyor.

Amerikalı yetkililere göre her aşamanın 42 gün sürmesi öngörülüyor.

Planın aşamaları ise şu şekilde:

Birinci aşama: Altı haftalık ateşkes olacak. İsrail güçleri Gazze’deki nüfus merkezlerinden çekilecek. Yaşlılar ve kadınlar dahil rehineler yüzlerce Filistinli mahkum karşılığında serbest kalacak. Filistinli siviller Gazze’ye dönecek. Günde Gazze’ye 600 TIR insani yardım iletilecek.

İkinci aşama: Hamas ve İsrail saldırılara kalıcı olarak son verilmesi için koşulları müzakere edecek. Müzakereler devam ettiği sürece ateşkes de devam edecek.

Üçüncü aşama: Gazze için kapsamlı bir yeniden inşa planı uygulanacak.

  • 16x9 Image

    Begüm Dönmez Ersöz

    Begüm Dönmez Ersöz medyadaki kariyerine 2006’daki İsrail-Lübnan savaşı sırasında CNN Türk’te simultane tercüman ve muhabir olarak başladı. 2014-2018 yılları arasında dış haber müdürü olarak görev yaptığı kanalda dış politika ve uluslararası diplomasiye ilişkin haberler hazırladı, özel röportajlar yaptı. IŞİD’le mücadele operasyonları döneminde çatışma bölgeleri dahil sahadaki ekibi yönlendirdi, ABD’de başkanlık seçimleri gibi özel yayınları yönetti. Merkezi Atlanta’da bulunan CNN’in editoryal, liderlik ve dijital gazetecilik programlarına katıldı. Boğaziçi Üniversitesi’nin gururlu mezunlarından. Begüm Dönmez Ersöz 2018’de göreve başladığı VOA Türkçe’de ABD dış ve iç siyasetinden uluslararası diplomasiye uzanan geniş bir alanda haber, röportaj ve yayın yapıyor. VOA Türkçe’nin Beyaz Saray ve Kongre muhabirliği görevini yürütüyor. Simultane çeviri ve gazetecilik becerilerini aynı potada eritebildiği bir işi olduğu için mutlu.

Forum

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG