Erişilebilirlik

ABD'de 7 Yıldan Sonra İlk Kez Net İş Kaybı


Amerikan ekonomisinde eylül ayında 33 bin ki_i i_ini kaybetti. Kayıpta son bir ayda Florida ve Texas eyaletlerini etkisi altına alan kasırgaların etkisi oldu

ABD Çalışma Bakanlığı’nın bugün yayınlanan verilerine göre istihdam oranında yaşanan kayba rağmen işsizlik oranında da hafif bir düşüş oldu ve oran yüzde 4,2’ye geriledi.

Ekonomi uzmanlarına göre iş kayıpları daha çok Florida’da bar ve restoran gibi turizm sektörünü etkiledi. Uzun süreli elektrik kesintileri ve havaalanlarının uçuşlara kapatılması bu işyerlerinde müşteri kaybına neden oldu. Bununla birlikte büyük ekonomik durgunluktan toparlamaya çalışan Amerikan ekonomisinde son yedi yıldır ilk kez net iş kaybı yaşanıyor. Son yedi yılda Amerikan ekonomisinde ortalama her ay 170 bin kişilik istihdam artışı yaşanıyordu.

Küresel çalışma piyasalarını izleyen Randstad Sourceright adlı şirketin yöneticisi, kasırgaların vurduğu Texas ve Florida eyaletleriyle Porto Riko’daki yeniden imar sürecinin inşaat ve malzeme ticareti alanlarında şimdiden istihdam imkanı yarattığını söylüyor. Rebecca Henderson, gelecek aylarda geçici işler için daha fazla talep olmasını beklediğini ifade ediyor. Associated General Contractors’a göre ekonominin genelinde net iş kaybı görülürken, inşaat sektörü Eylül ayında 8 bin yeni iş pozisyonu yarattı. İnşaat firmaları ise iş piyasasının darlığından ve işçilerin önemli becerilerinin eksik olmasından şikayet ediyor.

American Enterprise Enstitüsü eğitmenlerinden Aparna Mathur, kasırgaların etkisinin birkaç ay içinde geçeceğini, işsizliğin artacağını, yarı zamanlı çalışan sayısının ve ücretlerin azalacağını belirtiyor. IHS Markit ekonomistlerinden Ben Herzon’a göre ise ABD ekonomisi kasırgalar öncesinde sağlam bir ivme halindeydi.

Hükümet verileri ise 6,8 milyon Amerikalı’nın işsiz olduğunu gösteriyor. Bu son bir yılda 300 binden fazla düşüşe işaret ediyor. 5,1 milyon Amerikalı ise yarı zamanlı işlerde çalışıyor olmasına rağmen tam zamanlı iş arayışında.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Kasırga’nın Vurduğu Florida’da - 5 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:09 0:00
XS
SM
MD
LG