Erişilebilirlik

ABD’de bir günde 2 milyon 950 bin kişi hava yoluyla seyahat etti


Cuma günü ülke genelinde 2 milyon 950 bin kişi havayoluyla seyahat ederek yeni bir rekor kırdı.
Cuma günü ülke genelinde 2 milyon 950 bin kişi havayoluyla seyahat ederek yeni bir rekor kırdı.

ABD’de 27 Mayıs Pazartesi gününün Ulusal Anma Günü (Memorial Day) nedeniyle tatil olması sebebiyle milyonlarca kişi seyahate çıktı. Ülkede bu alanda bir rekor kırıldı ve havalimanlarından bir günde 2 milyon 950 bin yolcu geçiş yaptı.

ABD Ulaşım Güvenliği Dairesi tarafından açıklanan veriye göre, Cuma günü havalimanı güvenlik birimlerinden uçaklara binmek üzere toplam 2 milyon 950 bin yolcu geçiş yaptı. Bu, ülke tarihinde bir gün içerisinde en çok yolcunun uçakla seyahat ettiği gün olarak tarihe geçti. Daha önceki rekor geçen yıl Kasım ayında 2 milyon 910 bin yolcu olarak kayda geçmişti.

ABD’de faaliyet gösteren büyük havayolu şirketlerini temsil eden Amerika’nn Havayolları adlı grup da geçen hafta yaptığı açıklamada, bu yaz toplam yolcu sayısının 271 milyona ulaşarak geçen yıla göre yüzde 6,3’lük bir artış beklediklerini belirtti.

Ulusal Anma Günü tatili nedeniyle bu haftasonu 44 milyon kişinin hava, kara ve deniz yoluyla seyahat etmesi bekleniyor.
Ulusal Anma Günü tatili nedeniyle bu haftasonu 44 milyon kişinin hava, kara ve deniz yoluyla seyahat etmesi bekleniyor.

Aynı grubun açıklamasına göre, ABD’de havayolu şirketleri bu yaz boyunca günde ortalama 26 binden fazla uçuş yapmayı planlıyor.

Yaz sezonu olarak kabul edilen dönem 1 Haziran ve 31 Ağustos arasını kapsıyor. Bu noktada öngörülen uçuş sayısı artışının bir yıl öncesine göre yüzde 5,6 olduğu ifade ediliyor.

American ve United Havayolları, Ulusal Anma Günü tatili sürecinde yüzde 10, Delta Havayolları da yüzde 5’lik bir yolcu artışı beklediklerini açıklamıştı.

ABD’de halk Ulusal Anma Günü Tatili sebebiyle bu yıl 23-27 Mayıs tarihleri arasında yoğun olarak seyahat ediyor. Bu dönemde ülke genelinde kara, hava ve deniz yoluyla yaklaşık 44 milyon kişinin seyahat etmesi bekleniyor.

Ancak bu artış ülke genelindeki hava trafik kontrol görevlisi sıkıntısı nedeniyle bazı sorunlara da neden oluyor. Özellikle New York’taki havalimanlarında bu sıkıntı problemlere neden oluyor. Bazı hava yolu şirketleri bu soruna çare üretmek adına bazı New York uçuşlarını askıya almak zorunda kalmıştı.

Forum

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG