Erişilebilirlik

ABD'de İzcilik Kulübüne Karşı 92 Bin Kişilik Taciz Davası


Amerika’nın en büyük ve en eski izcilik kulübü Boy Scouts of America hakkında cinsel istismar davası için başvuranların sayısı 90 bini aştı. İddia sahiplerine davaya müdahil olmaları için Pazartesi gününe kadar süre tanınmıştı.

Başvuruda bulunanların cinsel istismara uğradıklarına dair şikayetleri 1960’lı yıllara kadar uzanıyor.

Son yıllarda yasalarda yapılan değişikliklerin ardından kuruma ilişkin açılan taciz ve cinsel istismar davalarında büyük artış yaşanmıştı.

Boy Scouts of America, taciz ve istismar davaları karşısında ödemek zorunda kaldığı tazminatlar nedeniyle Şubat ayında iflas başvurusunda bulundu.

Savcı Paul Moses, dava hakkında yaptığı açıklamada, “Bu, Amerika’nın en büyük taciz skandalı” ifadesini kullandı.

2010 yılında yine Moses’ın görevli olduğu bir davada tacize uğradığını iddia eden bir kişi, 20 milyon dolar tazminat kazanmıştı.

Boy Scouts tarafından yapılan açıklamada “Cesur bir biçimde ön plana çıkarak geçmişte yaşadıkları tacizi dile getirenlerin yaşadıkları nedeniyle büyük bir üzüntü içerisindeyiz. Onların acılarını geri alamayacak olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz” denildi.

1910 yılında kurulan ve ülkenin her tarafında çocuklar ve gençler için düzenlediği kamplar ve etkinliklerle spor, doğa ve benzeri birçok konuda eğitimler veren kurumun 70'li yıllarda 4 milyon üyesi bulunuyordu. Bugün de kurumun resmi kayıtlara göre 2 milyon civarında üyesi bulunuyor.

Son yıllarda taciz iddialarının ardından kurumdaki eğitmenlere dair güvenlik soruşturmaları, cinsel tacize karşı eğitimler ve bireysel çalışmalarda en az iki gönüllünün çocukların yanında bulunması gibi uygulamalar getirilmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Florida’dan Tahliyeleri Başlattı - 26 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:23 0:00
XS
SM
MD
LG