Erişilebilirlik

ABD’de Dünya Kadınlar Günü’nde Grev Çağrısı


Ocak ayında Washington’daki Kadın Yürüyüşünü düzenleyen grup kadınlara ekonomideki katkılarını göstermek amacıyla bir günlük grev çağrısı yaptı.

“Kadınsız Bir Gün” olarak adlandırılan girişim 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne rastlıyor ve kadınların bir gün işe gitmeyerek ve harcama yapmayarak ekonomik güçlerini ortaya koymalarını amaçlıyor.

Grev çağrısı, grubun 21 Ocak’tan bu yana en önemli hareketi olarak değerlendiriliyor. Milyonlarca kişi Başkan Donald Trump’ın göreve başlamasından bir gün sonra Amerika genelinde sokaklara dökülmüştü.

Trump da Twitter’dan Kadınlar Günü kutlamalarına destek verdi ancak planlanan grevden bahsetmedi.

Bazı devlet okulları öğretmenlerinin greve katılacağını belirtmesinin ardından Çarşamba günü eğitime bir günlük ara verme kararı aldı.

Çarşamba günkü kadınların grevi Amerika genelinde Kadınlar Günü ile aynı anda planlanan yüzlerce farklı girişimden biri.

Detroit’te de kadınlar bir etkinlik organize ediyor.

New York ve başkentte ise gösteriler planlanlandı.

Cinsiyet eşitliğini vurgulayan uluslararası etkinlikler de dünya genelinde düzenlendi. Bu çerçevede Toronto’da kick box turnuvası, Avustralya Brisbane’de koşu, Dubai’de edebiyat festivali düzenlendi.

Şu anda daha önce tarihte görülmeyen bir şekilde 22 kadın lider ülkelerin başında bulunuyor.

S&P 500 endeksindeki şirketlerde kadınlar istihdamın yüzde 44’ünü oluşturuyor. Bu şirketlerin 29’unun CEO’su kadın. 29 kadın CEO, S&P 500’deki CEO’ların sadece yüzde 5,8’ini oluşturuyor.

Amerikan Kongresi’nde sadece 104 kadın yer alıyor, 21’i Senato’da, 83’ü de Temsilciler Meclisi’nde.

Maaş konusunda da kadınlar ilerleme sağlasa da erkekler hala aynı işe daha yüksek ücret alıyor.

STÜDYO VOA

Dışişleri Bakanı Fidan Washington’da – 8 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG