Erişilebilirlik

Trump Bütçe Tasarısını İmzaladı


Başkan Trump, federal hükümete 30 Eylül’e kadar mali kaynak akışını devam ettirecek 1,3 trilyon dolarlık bütçe tasarısını imzaladı. Böylece hükümetin bu geceyarısı kapanması tehlikesi ortadan kalktı. Trump sabah saatlerinde, Temsilciler Meclisi’nin ardından Senato’dan da geçen tasarıyı veto edeceğini söylemişti.

Beyaz Saray'da gazetecilere açıklama yapan Trump, içeriği konusunda hoşnut olmadığı birçok unsur bulunmasında rağmen, tasarının ordu harcamalarına ciddi artışlar getirdiğine dikkati çekti ve "ulusal güvenlik gereği" tasarıyı imzaladığını belirtti. Trump, "En yüksek görevim, Amerika'yı güvenli tutmak" ifadesini kullandı.

Ancak “böyle bir tasarıyı bir daha asla imzalamayacağı” uyarısında bulunan Trump, Kongre üyelerinin 2 bin 200 sayfalık dev boyuttaki tasarıyı gözden geçirmek için sadece bir kaç saatlerinin olduğuna dikkati çekti ve bunu “saçma bir durum” olarak nitelendirdi. Trump, “Ancak ordumuzu fonlamak dışında bir seçeneğimiz yoktu” dedi.

Ordu harcamalarındaki artışın tarihin en büyüğü olduğunu kaydeden Trump, ABD ordusunun “dünyadaki tüm ordulardan çok daha üstün olacağını” söyledi.

Trump ayrıca, tasarının Meksika sınırına duvar inşası için talep ettiği miktarı karşılamasa da “ilk ön ödemeyi” sağlayacağını belirtti.

Senato’da bu sabah yapılan oylamada tasarı 32’ye karşı 65 oyla kabul edilerek Başkan Donald Trump’ın imzasına sunuldu. Tasarı Temsilciler Meclisi’nde de dün 167’ye karşı 256 oyla onaylanmıştı.

Trump bu sabah paylaştığı bir Twitter mesajında tasarıyı veto etmeyi düşündüğünü kaydetmişti. Trump buna gerekçe olarak, çocukken aileleriyle yasadışı biçimde Amerika’ya gelen 800 bin belgesiz genç göçmeni sınır dışı edilmekten koruyan “DACA” düzenlemesiyle ilgili bir maddenin tasarıda yer almaması ve Meksika sınırına duvar inşasına da yeterli fon ayrılmamasını göstermişti.

Trump iki ayrı mesajında, “DACA Demokratlar tarafından terkedildi. Onlara (DACA’dan yararlananlara) büyük haksızlık. Çok ihtiyaç duyulan duvarla birleştirilmeliydi. DACA’dan yararlanan 800 binin üzerinde kişinin Demokratlar’ca tamamen terkedilmesi (Tasarıda bahsi bile geçmiyor) ve ulusal savunmamız için çok ihtiyaç duyulan duvar inşasına yeterli fon ayrılmaması nedeniyle harcama tasarısını veto etmeyi düşünüyorum” diye yazdı.

Tasarı, Trump’ın ordu bütçesini artırma sözünü yerine getiriyor ancak başkanın göçmenlik politikalarına kısıtlı fon ayırıyor. Tasarı, askeri personele yönelik yüzde 2,4 oranında maaş artışı da içeriyor.

Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında yoğun müzakereler sonucu hazırlanan tasarı, ABD-Meksika sınırına inşa edilmesi planlanan duvarın 150 kilometresi ve fiziksel bariyerler için 1,6 milyar dolar aktarılmasını öngörüyor. Ancak bu rakam, Trump’ın talep ettiği miktarın 25 milyar dolar altında.

Tasarı, ülke genelindeki uyuşturucu salgınıyla mücadele için 4,6 milyar dolar ayırırken, Ulusal Sağlık Enstitüsü’ndeki tıbbi araştırmalara da 3 milyar dolarlık rekor düzeyde artış içeriyor. Kongre üyeleri ayrıca, silah satın alımlarında federal düzeydeki geçmiş tarama sisteminin güçlendirilmesi ve okullarda güvenliğin artırılması yönünde düzenlemeleri de tasarıya dahil etti.

Demokratların çabalarına rağmen tasarı, DACA’dan yararlananlara yönelik korumaları içermiyor. Trump, 2012’de başlayan programı sona erdirmiş ve üzerinde düzenlemeler yapılarak, göçmenler için daha uzun vadeli bir plan hazırlanması için Kongre’de 6 ay süre vermişti.

Bu arada federal mahkemeler de, hukuki süreç devam ederken DACA’nın belirli kısımlarının yürürlükte kalmaya devam etmesine hükmetmişti.

STÜDYO VOA

FED faiz oranlarını %5,25 ila %5,5 aralığında sabit tuttu – 12 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG