Erişilebilirlik

ABD’de İşsizlik Maaşı Başvuruları Düştü


İşsizlik yardımı için ilk kez başvuruda bulunan Amerikalılar’ın sayısı geçen hafta son iki ayın en düşük seviyesine inerken, işten çıkarmalar da Ağustos ayında düştü. Bu veriler, işgücü piyasasının yavaşlaması için ABD Merkez Bankası’nın (FED) agresif bir şekilde faiz oranlarını yükseltmeyi sürdürmesi gerekeceğini gösteriyor.

ABD Çalışma Bakanlığı'nın bugün açıkladığı haftalık işsizlik başvuruları verileri, önceki hafta tahmin edilenden daha az sayıda kişinin işsizlik yardımına başvurduğunu gösteriyor.

İşçilere yönelik güçlü talep, Tedarik Yönetim Enstitüsü'nün (ISM) bugün yaptığı ve üç aylık daralmanın ardından Ağustos ayında imalat istihdamında keskin bir toparlanma olduğunu gösteren anketle desteklendi.

ISM anketi, "şirketlerin Ağustos ayında güçlü oranlarda işe alım yapmaya devam ettiğini, işten çıkarmalar, işe alımların dondurulması veya yıpranma yoluyla personel sayısının azaltılmasına ilişkin çok az belirti olduğunu" ortaya koydu.

FED, ekonominin genelindeki talebi azaltarak enflasyonu dizginlemek için yüksek faiz artışları yapıyor.

İşsizlik maaşı başvuruları, 27 Ağustos'ta sona eren haftada 5 bin düşerek, 232 bine geriledi. Bu, Haziran sonundan bu yana en düşük seviye oldu.

Önceki haftaya ait veriler, daha önce bildirilenden 6 bin daha az başvuru yapıldığını gösterir şekilde revize edildi. Reuters' haber ajansının anketine katılan ekonomistler, son hafta için 248 bin başvuru yapılacağını öngörmüştü.

Revize edilmemiş işsizlik başvuruları geçen hafta 2 bin 492 düşüşle 176 bin olarak açıklanmıştı. Connecticut, Missouri, Oklahoma ve Georgia eyaletlerinde kayda değer düşüşler oldu. Bu düşüşler, Massachusetts ve New York'taki büyük artışları dengeledi.

İlk haftadan sonra yardım almaya devam eden kişilerin sayısı, 20 Ağustos'ta sona eren haftada 26 bin artarak 1milyon 438 bine ulaştı.

ABD Merkez Bankası’nın agresif faiz artışları, resesyon riskini güçlendirdi. FED Mart ayından bu yana politika faizini 225 baz puan artıtrdı. Şimdiye kadar, yüksek borçlanma maliyetlerinin işgücü talebini azalttığına dair çok az işaret var.

Hükümet bu hafta Temmuz ayı sonunda her işsiz kişiye iki iş düşecek şekilde 11,2 milyon iş ilanı olduğunu bildirdi. İşgücü piyasasının esnekliği, yılın ilk yarısında gayrisafi yurtiçi hasılanın daralmasının ardından ekonominin resesyonda olduğuna dair korkuları dağıtmaya devam ediyor.

İşten çıkarmalarda düşüş

İşsizlik yardımı verilerinin, anket haftasının dışında kaldığı için Cuma günü açıklanması planlanan Ağustos ayı istihdam raporu üzerinde bir etkisi bulunmuyor.

Reuters'ın ekonomistlerle yaptığı ankete göre, tarım dışı istihdam Temmuz ayında 528 bin arttıktan sonra geçen ay muhtemelen 300 bin kişi arttı. İstihdam artışı yavaşlarken, işgücü piyasası koşulları sıkı kalmayı sürdürüyor.

Küresel iş bulma firması Challenger, Gray & Noel’ün bugünkü raporu da ABD’deki işverenler tarafından açıklanan işten çıkarmaların Ağustos ayında yüzde 21 düşerek 20 bin 485'e gerilediğini gösterdi.

İşten çıkarmalar bir yıl öncesine göre yüzde 30 artmasına rağmen, bu yılın ilk sekiz ayında 2021'in aynı dönemine göre yüzde 27 düştü.

Ağustos ayında açıklanan işten çıkarmaların yaklaşık dörtte birini teknoloji sektörü oluşturdu.

Teknoloji şirketleri bu yıl şimdiye kadar 14 bin 408 kişiyi işten çıkardıklarını açıkladı; bu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70'lik bir artış.

Öte yandan işverenler Ağustos ayında 41 bin 985 kişiyi işe almayı planladıklarını açıkladı. Bu da , Temmuz ayına göre yüzde 65 artış anlamına geliyor.

Ekonomistler, özellikle işçi verimliliğinin sürdürülemez oranlarda düşmeye devam etmesi ve işgücü maliyetleri üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturması nedeniyle, istihdam artışının yavaşlamasını bekliyor.

Zayıf verimlilikse FED'in yüzde 2 enflasyon hedefini sürdürmesini de zorlaştırabilir.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG