Erişilebilirlik

ABD'de Müslüman Göçmenler Tedirgin


ABD'de Müslüman Göçmenler Tedirgin
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:13 0:00

Az sayıda Suriyeli mülteci, Chicago’da yeni bir hayata başlamaya hazırlanıyor. Mültecilerin yeni yerleşecekleri eyaletlere uyum sağlamalarını amaçlayan örgütler Paris saldırılarından bu yana ortaya çıkan tepkilerin mültecilere hem zarar verdiğini, hem de daha çabuk yerleştirilmelerine yardım ettiğini bildiriyor.

Suriye’deki iç savaş sırasında Halep’te yaşam, Asmat Halil Dado ve ailesi için çok tehlikeli hale gelmişti: ”Uçaklardan bomba yağıyordu. Helikopterlerden her gün varil bombaları atılıyordu. Felaketin ne zaman geleceğini bilmiyorduk.”

Dado ailesi 2011’de Suriye’den kaçtı. Bu yılın başında Amerika’ya yerleşen aile, yeni kurdukları hayata alışmaya çalışıyor. Ancak Paris’teki terör saldırılarından sonra Dado ailesi gibi mültecilerin Amerika’ya yerleşmesi tartışma konusu oldu.

Suzanne Akras, ”Ergenlik çağında üç çocuğu var, kızı engelli. Güvenli bir yere gitmeye çalışıyor. Kendisine kucak açmayacak bir yere gitmek istemiyor. Herşeylerini kaybeden, herşeylerini bırakıp kaçan bu insanları Amerika’da sıcak bir şekilde karşılamalıyız” şeklinde konuşuyor.

Suzanne Akras, Suriyeli mültecilerin Illinois eyaletine uyum sağlamasına yardım eden Suriye Toplum Ağı adlı örgütün başkanı. Illinois Valisi Bruce Rauner, Paris saldırıları sonrasında Suriyeli mültecilerin eyalete yerleşmesini geçici olarak durduran 31 Cumhuriyetçi validen biri.

Akras, ”Valilerin mültecilerin gelişini engellemek için ellerinde yasal bir güç yok. Mültecileri geri çevirebilecekleri sanmıyorum. Ancak bu adımlar, insanlarda istenmedikleri duygusu uyandırıyor” diyor.

Vali Rauner’ı kınayan Chicago Belediye Konseyi, kentin mülteciler için güvenli olduğunu bildiren, bağlayıcı olmayan bir kararname çıkardı.

Ancak Suriyeli mültecilerin girişinin yasaklanmasını isteyenler, güvenlik taramasının yetersiz olmasından kaygılanıyor.

Akras, ”Güvenlik taraması süreci son derece sıkı. Kendi kurduğumuz sisteme güvenmek zorundayız” şeklinde konuşuyor.

Dado ailesinin Amerika’ya yerleşmesi üç yıl sürmüş. Bu süre içinde güvenlik taraması ve sağlık kontrolları yapılmış. Suzanne Akras’a göre ortalama bekleme süresi de zaten üç yıl.

Akras, ”Mülteci olarak Amerika’ya giriş yapmak için 17 yıl bekleyenler var. Bekleme süreci istediğimiz kadar hızlı değil” diyor.

Illinois eyaletine bu yıl 130 Suriyeli mülteci yerleşti. Suzanne Akras, geçici yasağa kadar 50 mültecinin daha Illiois’e gelmesini bekliyor. Yerleştirme programının geleceği belirsiz ancak olumlu gelişmeler de var.

Dışişleri Bakanlığı’na göre, 2010 yılından bu yana Illinois eyaletine 169 Suriyeli mülteci yerleştirildi.

XS
SM
MD
LG