Erişilebilirlik

ABD'de Polis Şiddeti Önlenebilir mi?


ABD'de Polis Şiddeti Önlenebilir mi?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:25 0:00

Başkan Obama, tutuklamalar sırasında kuvvete başvurma da dahil, polis yönetmeliklerini güncelleştirme kararı aldı. Silahsız siyah bir gencin beyaz polis memuru Darren Wilson tarafından öldürülmesinin ardından yaşanan protesto eylemleri, polis uygulamalarıyla ilgili tartışmaları alevlendirdi

Protestocular polisin deri rengine bakarak profil çıkarmaya ve aşırı şiddet kullanmaya son vermesini istiyor. Özellikle de siyah nüfusa karşı. Göstericiler Washington’da sabah trafiğinde yollara yatarak gecikmelere yol açtı.

Herkes insan yaşamının önemli olduğunu anlayana kadar her şey durmalı. Yalnızca siyahların değil, her insanın hayatı değerli.

Ağustos ayında silahsız genç Michael Brown’un Ferguson’da polis memuru Darren Wilson tarafından öldürülmesi ırksal gerilimi tırmandırdı ve polisin siyahlar üzerinde aşırı güç kullanması konusunu tekrar gündeme getirdi. Wilson, Brown’un silahını almaya çalışması üzerine can havline kapıldığını söyledi. Ancak, Missouri’de jüri, polis memurunun davasının mahkemeye taşınmasını reddetti.

Siyah toplum liderleriyle görüşen Başkan Obama, siyah Amerikalılar’ın polis tarafından vurulması olaylarının yüksek oranda yaşadığı kentlerin emniyet teşkilatlarında değişim için baskı yapmayı sürdürme sözü verdi:

“Yaşanan hayal kırıklıkları tek bir olayla ilgili değil. Bu hissin birçok siyah toplumunda derin kökleri var. Bu gruplar yasaların adil ve eşit biçimde uygulanmadığını hissediyor.”

Bu yıl polisle siyahlar arasında yaşanan ve ölümle sonlanan pek çok önemli olay gündeme geldi. Temmuz ayında New York’ta bir polis memuru 43 yaşındaki Eric Garner’ı kaçak sigara sattığı için boğazını sıkarak tutukladı. Bunun Garner’ın kalp krizinden ölmesiyle sonlanması, New York polis memurlarının tutuklamalarda kullanılacak şiddetin düzeyiyle ilgili kapsamlı bir eğitimden geçirilmesine neden oldu. Bu arada New York’ta jüri, bu olaya karışan beyaz polis memurunu da suçsuz buldu.

Kasım ayında Cleveland kentinde polis, elinde havalı tabanca olan 12 yaşında siyah bir çocuğu öldürdü. Olay polis arabasının çocuğa yaklaşmasından 2 saniye sonra gerçekleşti. Şimdiye kadar memur aleyhine dava açılmadı. Sivil haklar eylemcisi Al Sharpton ve diğerleri polisin siyahlara ve diğer azınlıklara yaklaşımının aşırı saldırgan olduğunu düşünüyor:

“Beni korkutan polis memurlarının silahsız insanları öldürmesi ile ilgili herhangi bir iddianame dahi hazırlanmayacak olması. Bu beni korkutuyor. Adaletsizliğe tepki göstermeyi savunurken, adaletsizliğe tepki göstermeyi başaramıyoruz.”

Amerika Adalet Bakanlığı Ferguson emniyet teşkilatı ve birkaç diğer teşkilatla ilgili soruşturmasını sürdürüyor ve buralarda, ırka dayalı profil çıkarma ve aşırı güç kullanmanın doğal hale gelip gelmediğini inceliyor.

XS
SM
MD
LG