Erişilebilirlik

Dünyada Corona Vakası 100 Bini Aştı: Avrupa'da Bilanço Ağırlaşıyor


Milano (arşiv)

Çin’de ortaya çıkarak tüm dünyaya yayılan corona virüsünden hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 500’de yükseldi. Dünya genelindeki vaka sayısı da 100 bini geçti.

Virüsün ilk olarak görüldüğü Çin’deki vaka ve can kaybı sayısında artış azaldı. Yani Çin’de virüsün yayılma ve etki hızında azalma yaşandığı gözleniyor. Ancak dünya genelinde ne sayılarda ne de yaşanan panik halinde yavaşlama var.

Dünyanın en çok turist çeken ülkelerinden İtalya, Çin ana karası dışında virüsün en fazla yayıldığı ve can aldığı ülkelerden. Ülkede corona virüsünden son 24 saat içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 36 kişi daha artarak Cumartesi günü itibarıyla 233’e yükselirken, vaka sayısı da 4 bin 500’ü aştı.

İtalya’da koalisyon ortağı Demokrat Parti lideri Nicola Zingaretti’ye yapılan testin sonucu pozitif çıktığını Facebook’tan paylaştığı bir videoyla kendisi açıkladı.

İran, corona virüsünün hızla yayıldığı ve Çin dışında en fazla can kaybının yaşandığı bir diğer ülke. Alınan önlemlere rağmen 24 saat içinde bin yeni vakanın eklendiği açıklandı. Ülkede hayattı kaybedenlerin sayısın 124’e çıktı. Hükümet yetkilileri halka zorunlu olmadıkça evlerinden çıkmama çağrısı yaptı.

Fransa’da görülen vaka sayısı 1000'e yükselirken, ülkede biri Türk 16 kişi corona virüsüne bağlı semptomlardan hayatını kaybetti.

Amerika’da corona virüsü salgınının en geç ulaştığı ülkelerden. Vaka sayısının her geçen gün arttığı ülkede tartışma konusu, virüsü tespit etmek için kullanılacak test kitlerinin yeterli sayıda olmaması.

San Francisco açıklarında bekletinen cruise gemisinde test yapılan 46 kişiden 21’inin sonucu pozitif çıktı. Bu sayının 11’i gemi personelinden oluşuyor. Geminin California açıklarında bekletilerek kıyıya yanaşmasının engellenmesinin nedeni, aynı geminin bir önceki turundan dönen bir yolcunun corona virüsünden hayatını kaybetmesi. 1100 personeli, 3 bin 500 yolcusu olan dev cruise gemisinin kullanılmayan bir limanda tahliye edilerek personel ve yolcularının askeri üslerde karantina altına alınması planlanıyor.

San Francisco açıklarında bekletilen cruise gemisi
San Francisco açıklarında bekletilen cruise gemisi

XS
SM
MD
LG