Erişilebilirlik

ABD’de Yıllık Enflasyon Ağustos’ta Yüzde 8,3


ABD’de Ağustos ayı itibariyle yıllık enflasyon verisi açıklandı. Buna göre TÜFE olarak isimlendirilen tüketici fiyat endeksi yıllık bazda Ağustos ayında yüzde 8,3 oldu. Genel beklenti yüzde 8,1 civarındaydı.

ABD’de enflasyon oranı her ne kadar Temmuz ayında 8,5’ten 8,3’e gerilemiş olsa da düşüş beklentilerin altında kaldı.

Öte yandan yıllık enflasyon hala ABD Merkez Bankası'nın (FED) yıllık yüzde 2 hedefinin çok üzerinde seyrediyor.

ABD’de yıllık çekirdek enflasyon da Ağustos ayında yıllık olarak yüzde 6,3 şeklinde gerçekleşti. Buradaki beklenti de yüzde 6,1 şeklindeydi. Aylık çekirdek enflasyon Ağustos ayında yüzde 0,6 oldu.

ABD’de Yıllık Enflasyon Ağustos’ta Yüzde 8,3
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:52 0:00


Enflasyonun özellikle barınma, gıda ve ilaç fiyatlarındaki artıştan kaynaklandığı; buna karşın akaryakıt fiyatlarındaki düşüşün de enflasyon verisine olumlu yönde yansıdığı ifade edildi. Ülkede Haziran ayı ortalarında galon fiyatı ortalama 5 doların üzerine çıkan benzin fiyatları Ağustos ayında ortalam 3,71 dolara kadar geri çekildi.

Ağustos ayında ABD’de otomobil, araç sigortası, eğitim, mobilya, ilaç ve konut fiyatlarında yükselişler görüldü. Gıda marketlerindeki fiyat artışları, Ağustos ayında da enflasyonu olumsuz yönde etkilemeye devam etti. Market fiyatlarında aylık bazda yüzde 0,7 daha artış görüldü.

ABD’de enflasyon Haziran ayında yüzde 9,1 ile son 41 yılın zirvesine ulaşmıştı.

ABD'de Enflasyon Yüksek Seyretmeye Devam Ediyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:07:39 0:00

Piyasalarda moraller bozuldu

ABD'de enflasyonunun beklentilerin üzerinde gelmesi piyasalar tarafından negatif algılandı. Geçen haftadan bu yana enflasyon verisinin düşük geleceği beklentisine giren ABD borsalarında yükselişler görülmüştü.

Enflasyon verisinin açıklanmasının ardından Dow Jones Endeksi yüzde 2,5 civarında değer kaybetti. Teknoloji hisselerinin işlem gördüğü NASDAQ borsasında da endeks yüzde 3,5 düzeyinde değer kayıpları yaşıyor.

Enflasyon rakamının yüksek seyretmesinin ardından FED'in bu ay yapacağı toplantının ardından 75 baz puanlık daha bir faiz artışına gideceği yorumları arttı. FED'in sıkı para politikasını devam ettirecek ve bunun da önümüzdeki yıl da süreceğine dair işaretlerin ortaya çıkması, piyasalarda düşüşlere neden oluyor.

ABD Merkez Bankası FED
ABD Merkez Bankası FED

Faizlerin sert yükselmeye devam edeceğine dair beklenti kripto para piyasalarını da vurdu. Enflasyon verisinin açıklanmasının ardından Bitcoin'de değer kaybı yüzde 6'ya yaklaştı.

Son olarak FED Başkanı Jerome Powell, enflasyonu düşürmek konusundaki hedeflerine olan kararlılığını vurgulamıştı. Bu da sert faiz artışlarının süreceği şeklinde algılanmıştı. Ancak FED'in faiz oranlarında dikkate aldığı ana değer olan enflasyonun beklentilerin üzerinde gelmesi faiz artışlarının sert devam edeceğinin işareti olarak algılanıyor.

  • 16x9 Image

    Mehmet Sümer

    Mehmet Sümer, CNN Türk, Haber Türk ve TRT kanallarında haber spikeri, dış haberler muhabiri ve savaş muhabiri olarak çalıştı. TRT Bağdat Temsilciliği ve New York Temsilciliği görevlerinde bulundu. Irak, Ukrayna, Mısır ve Suriye iç savaş ve karışıklıkları başta olmak üzere dünyanın birçok noktasından canlı yayınlar, haber ve röportajlar yaptı. 2016 Aralık ayından bu yana Amerika'nın Sesi kadrosunda görev yapıyor.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG