Erişilebilirlik

ABD'deki Çatışmalarda 7 Kişi Tutuklandı


Ferguson kentinde gece sokağa çıkma yasağına uymayan göstericiler polisle çatışırken
Ferguson kentinde gece sokağa çıkma yasağına uymayan göstericiler polisle çatışırken

Amerika’nın Missouri eyaletinin Ferguson kentinde polis duman bombası ve gözyaşartıcı gaz kullanarak sokağa çıkma yasağını uygulamaya çalışırken yedi kişi tutuklandı.

Ferguson’da silahsız bir siyah gencin 9 Ağustos’ta bir beyaz polis tarafından vurularak öldürülmesinin ardından her gün protesto gösterileri düzenleniyor.

Missouri eyalet polisi Pazar günü güvenlik güçlerinin güvenliği açısından sert karşılık vermek zorunda kaldıklarını bildirdi.

Polis gösteriler sırasında bir kişinin açılan ateş sırasında ağır şekilde yaralandığını , olayın gösterilerle ilgisi olmadığını sandıklarını da açıkladı.

Missouri Valisi Jay Nixon, geceleri çıkan çatışmaların ardından olağanüstü hal ve sokağa çıkma yasağı ilan eti.

Nixon, sokağa çıkma yasağının ifade özgürlüğünü kısmayı değil, çevreye zarar veren yağmacıları engellemeyi amaçladığını bildirdi. Vali, basın toplantısında adalet sözü verdi, ayrıca yağmacıları bireysel çabalarıyla durdurmaya çalışan diğer göstericilere teşekkür etti.

Son şiddet olayları, polis tarafından öldürülen 18 yaşındaki genç Michael Brown’un bir dükkan soygununa karışmış olabileceğine işaret eden videoyu kamuoyuna açıklamasını izliyor. Videoda Brown olduğu bildirilen bir gencin elinde bir puro paketiyle çıkmadan önce dükkan çalışanını tartakladığı görülüyor. Olaydan kısa bir süre sonra Brown polis tarafından birkaç el ateş edilerek vurulmuştu.

STÜDYO VOA

Gizli Servis hedefte – 15 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:29 0:00
XS
SM
MD
LG