Erişilebilirlik

ABD'deki Müslümanlar'a İşbirliği Çağrısı


ABD'deki Müslümanlar'a İşbirliği Çağrısı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:47 0:00

Şiddet İçerikli Aşırıcılıkla Mücadele sempozyumunda konuşan İç Güvenlik Bakanı Jeh Johnson, Amerika’daki Müslüman toplumunu işbirliği yapmaya çağırdı.

Brüksel’de düzenlenen terör saldırıları, Amerika’daki köktendinci faaliyetlerle nasıl mücadele edileceği yolundaki tartışmaları yeniden gündeme getirdi. Bazı Cumhuriyetçi Partili başkan aday adayları, Müslümanlar’ın yaşadığı mahallelerin izlenmesi çağrısı yapmıştı.

Ancak İç Güvenlik Bakanı Johnson, bu önerilerin gerçeği yansıtmadığını savundu:

”Başkanlık kampanyalarında öne çıkan bazı söylemlerin tam tersine Amerika’da Müslümanlar’ın yaşadığı mahallelerin yakın takip altına alınması sözkonusu değil.”

Johnson, geçen yıl California eyaletinin San Bernardino kentinde düzenlenen silahlı saldırı Amerika içindeki terör tehdidi kaygılarını arttırsa da İç Güvenlik Bakanlığı’nın yeni saldırıları önleme çabasında Müslüman toplumdan destek gördüğünü vurguladı.

Johnson, ”Amerika’daki Müslümanlar’ın çok büyük bir bölümü, ki bunlar arasında Amerikan Ordusu’nda ve hükümetimizde görev yapanlar da var, son derece vatansever insanlar. Amerika’ya bağlılar ve kamu güvenliğini sağlamak için bize yardım etmek istiyorlar. Çünkü Amerika onların da vatanı” şeklinde konuştu.

Johnson, İç Güvenlik Bakanlığı’nın terörle mücadele çabalarının Amerikalı Müslümanlar’ı hedef aldığı eleştirilerini de reddetti:

”Şu anda karşı karşıya olduğumuz en tehlikeli, en gözle görünür ve en büyük terör örgütü olan IŞİD, Amerikalı Müslümanlar’ı da hedef alıyor. Bir iç güvenlik meselesi olarak IŞİD’in bu çabalarıyla mücadele etmeliyiz.”

Konuşmasını, işbirliğini arttırma ve Müslüman toplumla köprü kurma çağrılarıyla tamamlayan Johnson, Amerikalı Müslümanlar’ın dışlanmaması ve düşman olarak görülmemesi gerektiğini söyledi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi’nden Halkbank’ın Başvurusuna Onay - 3 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:20 0:00
XS
SM
MD
LG