Erişilebilirlik

ABD'den Çinli Telekomünikasyon Şirketine Yasak


ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC), Çinli telekomünikasyon devi China Telecom şirketinin ABD’deki faaliyetlerini yasaklama kararı aldı. Karara gerekçe olarak ulusal güvenlik kaygıları gösterildi.

ABD’de yaklaşık 20 senedir faaliyet gösteren China Telecom Americas şirketi, alınan karar uyarınca faaliyetlerini 60 gün içerisinde sona erdirmek zorunda.

FCC, China Telecom’la ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, şirketin Çin hükümeti tarafından kontrol edildiği, bu nedenle hükümetten gelecek baskılara direnemeyeceği ve bağımsız yargı denetimine tabi olamayacağına hükmedildiği gerekçesiyle yasaklama kararını aldığını duyurdu.

FCC, mevcut yapısı nedeniyle Çin hükümetinin talebi halinde şirketin ABD’deki iletişime dair verilere erişim, depolama, kesintiye uğratma ya da yanlış yönlendirme yapabileceği, bunun da ulusal güvenliği tehdit edecek bir unsur olduğuna karar verildiğini açıkladı.

Reuters haber ajansına konuya ilişkin değerlendirmede bulunan şirketin basın sözcüsü, kararı son derece üzücü olarak değerlendirdiklerini, bundan sonraki süreçte müşterilerine hizmet sunabilmek için tüm olası seçenekleri değerlendireceklerini söyledi.

ABD hükümetinin Nisan 2020 verilerine göre, China Telecom, ABD'de sanal ağlar üzerinde 4 milyon Çin kökenli ABD vatandaşına, yılda 2 milyon Çinli turiste, ABD üniversitelerinde okuyan 300 bin öğrenciye ve ABD’de iş yapan bin 500’den fazla işadamına hizmet veriyor.

China Telecom, 2019 yılı rakamlarına göre dünyada 335 milyondan fazla aboneye sahip bir telekomünikasyon şirketi.

ABD daha önce Huawei ve ZTE Corp. iletişim şirketlerinin ürünlerinin kullanımına da ulusal güvenlik gerekçesiyle yasak getirmişti.

STÜDYO VOA

Üç ülke Filistin’i resmen tanıdı - 28 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG