Erişilebilirlik

ABD’den Suriye İçin 10 Milyon Dolar Ek İnsani Yardım


USAID yetkilisi Nancy Lindborg Türkiye ziyareti sırasında Gaziantep Islahiye Mülteci Kampı’ndaki çadır kenti ziyaret etti.
USAID yetkilisi Nancy Lindborg Türkiye ziyareti sırasında Gaziantep Islahiye Mülteci Kampı’ndaki çadır kenti ziyaret etti.
Amerika Uluslararası Kalkınma Dairesi (USAID) Suriye’deki iç savaş mağdurları için ek 10 milyon dolar insani yardım yapacak.

Açıklama dairenin Ankara’da bulunan insani yardım yetkilisi Nancy Lindborg tarafından yapıldı. Lindborg bu yardımın Halep’teki ekmek fırınlarına önümüzdeki beş ay boyunca, 210 bin kişiye yetecek ekmeklik unu karşılayacağını bildirdi.

Amerika 30 Ocak’ta Kuveyt’e yapılacak Birleşmiş Milletler toplantısında Suriye için daha büyük bir insani yardım açıklamayı planlıyor.

Esad rejiminin Halep’teki ekmek fırınlarına un ve bu fırınların çalışmasını sağlayan yakıtı kesmesi üzerine Amerika kentte yaşanan un sıkıntısına çözüm bulmak için harekete geçti. Ekmeğin Suriye’de temel gıda maddesi olmasından dolayı Amerika, Halepliler’e ekmek sağlaması için en azından 50 fırının çalışmaya devam etmesine ağırlık verecek.

Bir süre önce Lindborg’un başkanlığında bir üst düzey Amerikan heyeti, Türkiye’deki mülteci kamplarını ziyaret etti. Heyette, Amerika’nın Suriye büyükelçisi Robert Ford da bulunuyor.

Amerikan heyeti Türk hükümetinin ve halkının Suriyeli mültecilere cömert davranışını överken, krizden etkilenen Suriyelilere yardım ve korumak için kesintisiz çalışmalarını sürdüren Türk Kızılayı’nın çabalarına da dikkati çekti.

STÜDYO VOA

Uluslararası Adalet Divanı İsrail’den Refah saldırısını durdurmasını talep etti - 24 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG