Erişilebilirlik

ABD'den Ukrayna'ya İlave Uçaksavar Sistemi ve İHA'lar 


Başkan Joe Biden, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski'nin Amerikan Kongresi'ne hitaben yaptığı konuşmada Amerika ve diğer Batılı ülkeleri Ukrayna'ya daha fazla yardımda bulunma çağrısı yapması üzerine, Rusya'ya karşı kendisini savunması amacıyla Ukrayna'ya daha fazla uçaksavar, ağır silah ve insansız hava aracı (İHA) göndereceğini açıkladı. Biden daha sonra bir gazetecinin sorusunu yanıtlarken de, Rusya Cumhurbaşkanı için ilk kez "o bir savaş suçlusu" dedi. Kremlin ise, "affedilemez ve kabul edilemez bir söylem" diyerek Biden'ın sözlerine tepki gösterdi.

Başkan Biden açıklamasında, ABD'nin Ukrayna'ya 800 milyon dolarlık ilave askeri yardımda bulunacağını söyledi. Bu miktarla beraber Biden'ın başkanlık koltuğuna oturduğundan bu yana geçen süre içinde Ukrayna'ya yapılan yardımların toplam miktarı 2 milyar dolara ulaştı. Sadece son bir hafta içinde Ukrayna'ya 1 milyar dolarlık yardım gönderildi. Başkan Biden, yapılacak yeni yardımların 800 adet Stinger uçaksavar sistemi, 100 el bomba atıcısı, 20 milyon küçük silah mühimmatıyla sayısı belirtilmeyen insansız hava araçlarını içerdiğini söyledi.

Biden, "Ukrayna'ya önündeki zor günlerde savaşması ve kendini savunması için silahlar vereceğiz" dedi.

Amerika'nın nükleer silah sahibi Rusya'yla doğrudan askeri yüzleşme içine girmekten kaçınması nedeniyle Başkan Biden, Ukrayna semalarını uçuşa kapatmak ya da Polonya'da bulunan askeri uçakların Ukrayna'ya nakledilmesi talimatı vermek gibi adımlardan kaçındı.

Adının açıklanmasını istemeyen bir kaynak, Beyaz Saray'ın Ukrayna'nın Rus hedeflerini vurması amacıyla Amerikan yapımı Switchblade adlı insansız hava araçlarına erişimini sağlayıp sağlamama konusunu ele aldığını kaydetti. Başkan Biden'ın sözünü ettiği insansız hava araçlarının Switchblade'ler olup olmadığı net değil.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski'nin Kongre'ye hitaben yaptığı "önemli" konuşmayı dinlediğini söyleyen Başkan Biden, Amerika ve Batı'nın Ukrayna'ya daha fazla yardımda bulunması şeklindeki eleştirisine doğrudan yanıt vermedi. Biden, Zelenski'nin konuşmasının kriz sırasında Ukraynalılar'ın "cesaret ve gücünü" yansıttığını kaydetti.

Biden, "Ukraynalılar özgürlükleri ve demokrasileri için savaşırken ve ölüm-kalım mücadelesi verirken onlara destek vermeye devam edeceğiz" dedi.

STÜDYO VOA

Rusya’ya yaptırımların hedefinde Türkiye’den kuruluşlar da var – 23 Şubat
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG