Erişilebilirlik

ABD’den Venezuela’ya Yeni Yaptırımlar


Anti-government demonstrators wave a Venezuelan flag during a protest against Venezuela's President Nicolas Maduro in Caracas, Aug. 12, 2017.

Beyaz Saray, Başkan Donald Trump’ın “Venezuela’daki diktatörlüğe güçlü, yeni mali yaptırımlar” getirilmesi yönünde bir kararnameyi imzaladığını açıkladı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “Maduro diktatörlüğü Venezuela halkını gıda ve ilaçtan mahrum etmeye, demokratik yoldan seçilmiş muhalefeti hapse atmaya ve ifade özgürlüğünü şiddet yoluyla bastırmaya devam ediyor. Rejimin gayrimeşru bir Kurucu Meclis oluşturma kararı ve bir süre önce bu organın demokratik yoldan seçilmiş Ulusal Meclis’in yetkilerini gasp etmesi, Venezuela’nın meşru anayasal düzeninde temel bir kırılmayı temsil ediyor” denildi.

Açıklamaya göre, Amerika’nın yeni yaptırım kararı, Venezuela hükümeti ve devlet petrol şirketiyle iş yapılmasını yasaklıyor.

Beyaz Saray açıklamasında, Venezuela’ya demokrasiyi yeniden tesis etmesi, özgür ve adil seçimler düzenlemesi ve tüm siyasi tutukluları serbest bırakması çağrısı da yinelendi.

Facebook Forum

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi’nden Halkbank’ın Başvurusuna Onay - 3 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:20 0:00
XS
SM
MD
LG