Erişilebilirlik

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Burns, Türkiye ile İran'ı Görüştü


ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Burns, Türkiye ile İran'ı Görüştü
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Burns, Türkiye ile İran'ı Görüştü

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Müsteşar Feridun Sinirlioğlu ile görüşen Burns, Amerika'nın İran'a karşı aldığı yaptırım kararlarını Türkiye'nin de desteklemesi yönündeki beklentiyi iletti

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Joseph Burns, bugün Ankara'da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile görüşmelerinde, İran'a yönelik Amerika'nın aldığı yaptırım kararlarını Türkiye'nin de desteklemesi yönündeki beklentiyi aktardı.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Burns, bugün öğleden sonra geldiği Ankara'da önce Dışişleri Bakanlığı'nda Müsteşar Feridun Sinirlioğlu ile biraraya geldi. ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone'nin eşlik ettiği Burns, Türkiye saatiyle 19.30'da da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından Dışişleri Konutu'nda kabul edildi. Bugün temaslarını tamamlayan Burns, yarın öğle saatlerinde Ankara'dan ayrılacak.

Burns'un Ankara ziyareti, Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun geçen hafta İran'ın başkenti Tahran'a yaptığı iki günlük çalışma ziyaretinin ardından gerçekleşti.

Davutoğlu, İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ile görüştüğü Tahran ziyaretinde, NATO'nun Füze Kalkanı Projesi hakkında bilgi vererek, Türkiye'nin İran'ı tehdit olarak görmediğini ve İran'ın da Türkiye'yi tehdit saymaması gerektiğini vurgulamıştı. Davutoğlu, Tahran temaslarında İran'ın nükleer programıyla ilgili bilgi almıştı. Bu çerçevede, Burns'un Ankara'daki görüşmelerinde, İran'ın Türkiye'ye nükleer programıyla ilgili hangi mesajları verdiği konusunun ele alındığı bildiriliyor. Davutoğlu, Tahran'da Türkiye'nin İran ile uluslararası toplum arasında yürütülen nükleer görüşmelerin bundan sonraki toplantısına Ankara'nın ev sahipliği yapacağını açıklamıştı. Bu noktada, ABD'nin nükleer silahlanma hazırlığı içinde olduğuna inandığı İran ile ilgili hassasiyeti nedeniyle Burns'un Ankara'ya bugünkü ziyareti, "ilk elden bilgi alma" olarak yorumlandı.

Amerika ile Türkiye arasında bugünkü temaslarda, Irak ve Suriye ile ilgili gelişmelere de değinildiği kaydedildi.

ABD, Türkiye'den daha fazlasını bekliyor

ABD'nin, Birleşmiş Milletler'in (BM) aldığı İran'a yönelik yaptırım kararları yanında Türkiye'nin ilave yaptırımlar uygulaması yönündeki beklentisi de gündemde. ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, yaptığı bir açıklamada, bu beklentiyi şöyle ifade etmişti:

"Türkiye, BM kararlarına uyuyor. Biz daha da sert, daha da etkili yaptırımlar arıyoruz. Mesela banka işlemleri konusunda. Bize göre, son derece şüpheli olan birkaç İran bankası var. Bu bankalar aracılığıyla nükleer silah yapımındaki hammadde alımı teşebbüsleri yapıldığına dair bilgilerimiz var. ABD bankalarına, bizim yasalarımız uyarınca bu İran bankaları ile iş yapmayacaktır. Eğer Türk bankaları, bu İran bankaları ile iş yapmak istiyorsa yapabilirler ancak o zaman ABD bankalarıyla iş yapamazlar. Türk bankaları bir karar vermek durumunda.."

Bunun yanı sıra Türkiye'nin İran ile en önemli ekonomik ilişki alanını oluşturan enerji konusunda da ABD'nin yaptırım beklentisi bulunuyor. Ancak Türkiye'nin doğalgaz ihtiyacının yüzde 30'unu İran'dan karşıladığı göz önüne alındığında Ankara'nın ABD'nin beklentisini karşılaması mümkün görünmüyor. İran ile Türkiye arasındaki ihracat - ithalat hacmi ise her yıl artış gösteriyor. Bu ticaret hacmini arttırmak için www.turk-iran.com, www.iranticaretdernegi.com gibi internet siteleri aracılığıyla çeşitli iş adamları örgütleri de faaliyet gösteriyor.

Arap Baharı da konuşuldu

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'nın Twitter hesabındaki mesajlar ile "Burns'un "iki ülke dışişleri bakanlıkları arasında düzenli olarak gerçekleştirilen istişareler için Türkiye'de bulunduğu" açıklandı. Burns ile Müsteşar Sinirlioğlu arasındaki görüşmede, "ikili ilişkiler yanında ekonomik ilişkiler, Arap Baharı, Suriye, Irak, Kıbrıs, terörle mücadele konuları ele alındı" denildi.

Davutoğlu, Washington'a da gidecek

Ayrıca Türkiye'nin İran ile yürüttüğü görüşmeler çerçevesinde, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun önümüzdeki günlerde Rusya'yı ve ondan sonra da Amerika'yı ziyaret edeceği de belirtiliyor.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG