Erişilebilirlik

ABD Donanmasında Kazalar Sonrasında Görev Değişimi


Amerikan Donanması 7. Filo komutanını peş peşe gelen deniz kazalarından sonra görevden aldı.

Görevden alınan Kormiral Joseph Aucoin, son olarak Pazartesi günü 10 denizcinin ölümüyle sonuçlanan kazadaki geminin komutanlığını yapıyordu.

Aucoin, Ocak ayında emekliye ayrılacaktı. Ancak Pazartesi günü USS John S. McCain savaş gemisinin kazası sonrasında ayrılığı öne çekilmiş oldu.

Pasifik Kuvvetleri Komutanı Amiral Scott Swift konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, Aucoin’in komutanlığına duyulan güvenin sarsıldığını belirtti.

Yazılı açıklamada, Tuğamiral Phil Sawyer’ın görevi devralacağı belirtildi. Kazanın nedeni ile ilgili soruşturma da sürüyor.

İskele tarafından hasar gören USS John S. McCain güdümlü füze destroyerinde kaza sonrası, askerlerin kaldıkları kamaralar, makine ve iletişim odaları su altında kalmıştı.

ABD Donanması ise iki ayda yaşanan ikinci kaza sonrası harekete geçti ve tüm operasyonlarına ara verme kararı aldı.

ABD Donanması Deniz Harekat Başkanı Oramiral John Richardson, birkaç günlüğüne ABD’nin dünyadaki tüm deniz operasyonlarının durdurulduğunu açıklamış, bu süreçte yetkililerin durum tespiti ve çalışma koşullarına inceleme yapacağını belirtmişti.

Richardson, çarpışmada kasıt olduğuna dair bir bulgu olmadığını ve daha kapsamlı bir soruşturma yapılacağını da belirtti. Deniz Harekat Başkanı, gerekirse donanma dışından uzmanların da eğitim sürecinden operasyonel tempo ve ekipmana kadar inceleme yapacağını kaydetti.

Savunma Bakanı Jim Mattis de Ürdün seyahatinde gazetecilere konuştu ve donanmanın soruşturmasını desteklediklerini, gerçekler ortaya çıktığında da paylaşacaklarını söyledi.

Kaza, son iki ayda 7. Filo’ya ait bir geminin Pasifik Okyanusu’nda karıştığı ikinci kaza oldu. Haziran ayında ABD destroyeri USS Fitzgerald, Japonya karasularında bir kargo gemisiyle çarpışmış, 7 ABD'li denizci hayatını kaybetmişti.

Facebook Forum

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Florida’dan Tahliyeleri Başlattı - 26 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:23 0:00
XS
SM
MD
LG